Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur | E15.cz

Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur

Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Thibault Camus
10. března 2012 • 09:01
Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová navrhla, aby fond pomohl Řecku půjčkou ve výši 28 miliard eur (689 miliard korun) rozloženou za čtyři roky. Fond o tom má jednat ve čtvrtek.

Ministři financí eurozóny včera uvolnili druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 130 miliard eur. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker vyzval MMF, aby dal k druhému záchrannému balíku „významný příspěvek“. Lagardeová pak večer navrhla, aby vedení fondu jednalo o pomoci 28 miliard eur, což je o pět miliard více, než fond původně zamýšlel.

MMF Řecku schválil v roce 2010 pomoc 30 miliard eur, z nichž třetina má být ještě vyplacena. Dle agentury AFP má být tato zbylá suma přenesena do nové půjčky. Lagardeová navrhuje, aby půjčka byla rozdělena na čtyři roky a splatná byla v rozmezí deseti let. Půjčka z roku 2010 počítala s obdobím do roku 2013 a splatností do roku 2015.

Řecko dle eurozóny splnilo podmínku pro druhý záchranný balík, protože se k výměně jeho dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Řecké ministerstvo financí uvedlo, že se k výměně přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řídících se řeckým právem.

Autor: ČTK, nos
 
>
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!