Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur | E15.cz

Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur

Lagardeová navrhne MMF, aby Řecku půjčil 28 miliard eur
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: ČTK/AP/Thibault Camus

ČTK, nos

Výkonná ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová navrhla, aby fond pomohl Řecku půjčkou ve výši 28 miliard eur (689 miliard korun) rozloženou za čtyři roky. Fond o tom má jednat ve čtvrtek.

Ministři financí eurozóny včera uvolnili druhý záchranný balík pro Řecko ve výši 130 miliard eur. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker vyzval MMF, aby dal k druhému záchrannému balíku „významný příspěvek“. Lagardeová pak večer navrhla, aby vedení fondu jednalo o pomoci 28 miliard eur, což je o pět miliard více, než fond původně zamýšlel.

MMF Řecku schválil v roce 2010 pomoc 30 miliard eur, z nichž třetina má být ještě vyplacena. Dle agentury AFP má být tato zbylá suma přenesena do nové půjčky. Lagardeová navrhuje, aby půjčka byla rozdělena na čtyři roky a splatná byla v rozmezí deseti let. Půjčka z roku 2010 počítala s obdobím do roku 2013 a splatností do roku 2015.

Řecko dle eurozóny splnilo podmínku pro druhý záchranný balík, protože se k výměně jeho dluhopisů přihlásilo dost soukromých věřitelů. Řecké ministerstvo financí uvedlo, že se k výměně přihlásilo 85,8 procenta majitelů dluhopisů řídících se řeckým právem.

Autor: ČTK, nos
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!