Leasing movitých věcí klesl o pětinu

7.5.2010 15:28   |  

Poptávka po nebankovních finančních produktech i přes částečné oživení ekonomiky stále vázne. Alespoň to tvrdí Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA). Pokles výdajů domácností se nezastavil a situaci v oblasti nebankovních finančních produktů neovlivnily ani nízké sazby či vývoj inflace.

Objem leasingu movitých věcí členů České leasingové a finanční asociace (ČLFA) tak v prvním čtvrtletí klesl meziročně o téměř dvacet procent na 8,34 miliardy korun.

„Už několik let pociťujeme přesun od leasingu k úvěrům, což je jev, který je spíše než ekonomickou recesí dán zráním české ekonomiky. V tomto směru jde o přirozený vývoj směrem ke stavu běžnému ve vyspělých zemích. Leasingová čísla tedy nelze interpretovat způsobem, že jde o pokles obchodu leasingových firem, jde o pokles daného produktu,“ uvedl předseda představenstva ČLFA Martin Kofroň.

Podle údajů asociace v leasingu movitých věcí nadále dominuje leasing osobních silničních vozidel. Proti předchozím letům se v prvním čtvrtletí zvýšil podíl leasingu osobních aut na 33,8 procenta, snížil se však podíl leasingu lehkých užitkových aut na 5,5 procenta, což souvisí s novelou zákona o umožnění odpočtu DPH při pořízení osobního vozu.

Objem poskytnutých spotřebitelských úvěrů se snížil o 13,1 procenta na 8,8 miliardy Kč. Objem úvěrů pro podnikatele stoupl meziročně o 7,4 procenta na pět miliard Kč. Některé nebankovní produkty i přes nepřívětivé ekonomické prostředí zaznamenaly růst.

„Opět byl zaznamenán zvýšený zájem o využití nebankovních úvěrů a splátkových prodejů pro podnikatele,“ uvedla asociace. V prvním kvartále poskytly členové ČLFA úvěry pro podnikatele ve výši pěti miliard korun, což představuje meziroční zvýšení o 7,4 procenta.

Meziroční růst zaznamenal i factoring. Na členy Asociace factoringových společností byly v prvním čtvrtletí postoupeny pohledávky celkem za 22,29 miliardy korun. Na factoringové společnosti z toho připadá 17,61 miliardy korun. V meziročním srovnání to znamená růst o 4,7 procenta.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti

Mluvčí a poradce vůdce Islámského státu je po smrti aktualizováno

V severosyrském městě Halab zahynul vysoce postavený velitel a mluvčí organizace Islámský stát (IS) abú Muhammad Adnání. Informovala o tom dnes americká monitorovací služba SITE s… více

Mobilní web