Lehman Brothers předložila plán na vypořádání s věřiteli

15.4.2010 16:12   |  

Zkrachovalá americká investiční banka Lehman Brothers předložila plán částečného vypořádání věřitelů. Nezajištěným věřitelům by se mohlo vrátit 15 až 27 procent jejich pohledávek, někteří zajištění věřitelé však mohou být vyplaceni úplně.

Lehman odhaduje hypotetickou hodnotu věřitelských nároků na více než bilion dolarů. Plán je první celistvý pohled na to, jak banka zamýšlí odejít z bankrotového režimu. Lehman Brothers je nyní po soudně řízeném prodeji většiny svých aktiv už jen firmou, která shromažďuje závazky vůči věřitelům a spravuje zbylá aktiva.

Lehman minulý měsíc navrhla vytvořit novou firmu Lamco, kam by převedla zbývající aktiva a operace. Banka si tak prostřednictvím této firmy chce podržet majetek jako nemovitosti či privátní cenné papíry a vyčkávat, až jejich ceny porostou.

Investice do nemovitostí by se podle banky mohly vrátit se ziskem 11 miliard dolarů, zatímco soukromé kapitálové investice by mohli generovat 9,6 miliardy dolarů.

Pokud soud plán reorganizace schválí, bude zřejmě brzy předložen k vyjádření i věřitelům. Kdyby jej neschválili, může Lehman usilovat o jiné postupy včetně likvidace řízené soudem určeným správcem konkurzní podstaty. V tom případě odhadují investiční bankéři banky Lazard, že běžní nezajištěné věřitelé by dostali zpět jen sedm procent svých pohledávek.

V okamžiku, kdy se Lehmam přihlásila pod bankrotovou ochranu, měla v aktivech více než 600 miliard dolarů. Společnost poté rychle odprodala své největší součásti jako americkou makléřskou divizi nebo správce bohatství Neuberger Berman.

Autor: prh

Komentáře

Čtěte také

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce na hranici se Srbskem postavit „masivnější obranný systém“

Maďarsko chce vybudovat druhý plot podél své hranice se Srbskem. Podle oznámil to maďarský premiér Viktor Orbán. Předpokládá, že druhá bariéra pomůže posílit obranu před možným… více

Mobilní web