Lehman Brothers žaluje JPMorgan za miliardové škody

27.5.2010 9:43   |  

Zkrachovalá americká banka Lehman Brothers podala žalobu na banku JPMorgan. Ta prý využila miliardy dolarů na zajištění od banky Lehman Brothers a přispěla tak k pádu banky, která se již z finančních problémů nedokázala sama vymanit.

Bankrotový soud v Manhattanu obvinil JPMorgan z toho, že využila přístup k vnitřním bankovním informacím a vynutila si tak těsně před bankrotem 8,6 miliardy dolarů na vyšší záruky a zajišťovací dohody.

Podle žaloby JPMorgan získala extra zajištění od Lehman z části tím, že pohrozila zastavením poskytování služeb platebního styku. Bez toho by se však Lehman neobešla. „Díky této finanční zbrani JPMorgan byla schopna získat mimořádně jednostrannou dohodu s Lehman doslova přes noc. Miliardy dolarů na zajištění přitom patřily Lehman a jejím věřitelům “ uvádí žaloba. JPMorgan navíc na oplátku za vyšší zajištění bance, která již byla v platební neschopnosti, nic nenabídla.

JP Morgan původně sloužila jako hlavní clearingová banka Lehman, což také znamená, že působila jako prostředník mezi Lehman a jejími věřiteli a investory. Banka tak z této pozice byla obeznámena o finanční situaci Lehman Brothers více, než většina subjektů na trhu a věděla tak, že životaschopnost banky je velmi oslabena.

Žaloba také uvádí, že šéf JPMorgan Jamie Dimon po setkání s předsedou Fedu Ben Bernankem a bývalý ministrem financí USA Henry Paulsonem věděl, že americká vláda banku Lehman nezachrání, a následně tak požadoval po Lehman vyšší zajišťovací dohody.

Investiční banka JP Morgan, která je podle objemu aktiv druhým největším finančním v USA, však s obviněním nesouhlasí. „Soudní proces je nedomyšlený a náklady na soudní spory způsobí další zátěž na omezené zdroje, které má Lehman po bankrotu k dispozici,“ uvedl mluvčí JP Morgan Joe Evangelisti.

Pád banky Lehman Brothers spustil v září 2008 globální finanční krizi. Část Lehman Brothers koupila následně britská banka Barclays. Někteří odborníci dnes kritizují tehdejší americkou vládu, že finanční ústav nechala padnout.

Autor: Prokop Havel

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web