Levná ropa útočí na zisky amerických bank, nutí je navyšovat rezervy

Zadlužený těžební sektor nutí banky zvyšovat rezervy na ztrátové úvěry. Americké banky mají po úspěšné rekonvalescenci z hypoteční krize další společný problém. Jmenuje se levná ropa podvazující byznys těžařů. Ti si v dobách vysokých cen černého zlata nabrali obrovské půjčky, které však nyní není z čeho splácet. Ceny ropy se přitom k obratu nemají a pravděpodobnost splacení starých půjček podstatně klesla.

Těžba ropy frakováním v Texasu
16.10.2015 6:27   |  

Bankám nezbývá než se připravit na nejhorší, jen ve třetím čtvrtletí tak počítali zámořští finančníci škody ve stamilionech dolarů. „Kvartální rezervy na ztrátové úvěry vzrostly oproti loňsku o 299 milionů dolarů, a to především u dlužníků ze segmentu těžařů ropy a plynu,“ uvádí výsledková zpráva americké banky JP Morgan Chase za uplynulé čtvrtletí.

Ještě o kvartál dříve si přitom banka pojistila úvěrové ztráty rezervou v objemu „pouhých“ 50 milionů dolarů. Obdobná situace vládne v bankovním gigantu Citi.

„Především kvůli snížení hodnoty úvěrů z portfolia severoamerických energetických firem vytvořila banka rezervy na ztrátové půjčky v objemu 309 milionů dolarů,“ uvedla včera Citi stran svého kvartálního hospodaření. Ještě v pololetí se přitom banka chlubila, že riziko úvěrových ztrát naopak klesá.

Podle odhadů představují půjčky těžařům ropy kolem tří procent všech úvěrů poskytnutých bankami. „Další finanční krize tak není třeba se obávat, podíl hypoték na bankovních úvěrech byl v roce 2007 pro srovnání zhruba třicetiprocentní,“ říká Dick Bove, analytik zámořské Rafferty Capital.

O poznání více však na divokou kartu těžařů vsadily největší finanční ústavy. Například čtvrtletní zpráva Bank of America prozradila, že u příjemců z řad ropných firem končí pět procent všech poskytnutých půjček, což odpovídá takřka 50 miliardám dolarů.

Rostoucí rizika ztrát zdůrazňují i vysocí manažeři bank. „Ceny ropy zůstanou nízko zřejmě dlouhodobě,“ uvedla po výsledcích finanční šéfka banky JP Morgan Marianne Lakeová. Barel ropy se v současnosti obchoduje za méně než 50 dolarů, ještě před rokem si těžaři účtovali dvojnásobek.


Čtěte také:

Nejvýnosnější „komodita“ dneška? Supertankery, co vozí zkapalněný plyn

Dopady levné ropy: Saúdové snižují výdaje a odkládají projekty

Levná ropa drtí těžbu v Severním moři, těžaři zavírají vrty

Ruské zbrojaře tíží levná ropa i sankce navzdory rekordnímu obratu

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Indonésan tvrdí, že je mu 145 let, byl by tak nejstarší na světě

Nejstarším žijícím člověkem je patrně Indonésan, který tvrdí, že je mu 145 let. Podle údajů na jeho občanském průkazu se narodil 31. prosince 1870 a místní úřady toto datum… více

Mobilní web