Liberec vydá dluhopisy za dvě miliardy

29.6.2010 7:37   |  

Město Liberec, které hospodaří s dluhem 1,89 miliardy korun, může vydat plánované patnáctileté dluhopisy za dvě miliardy korun. Emisi schválila Česká národní banka (ČNB).

Dluhopisy bude pro Liberec vydávat Česká spořitelna. „Nabídneme je institucionálním investorům,“ uvedla mluvčí spořitelny Kristýna Havligerová. Z rozhodnutí ČNB vyplývá, že dluhopis bude mít nominální hodnotu deset milionů korun a bude úročen pohyblivě podle mezibankovní sazby.

Šéf ratingové agentury Moody’s pro ČR Petr Vinš deníku E15 potvrdil, že Liberec má rating Aa2.cz. „To je mezi českými městy horší ze dvou udělovaných hodnocení. Není to ale tak, že bychom nevěřili, že Liberec dostojí svým závazkům,“ poznamenal Vinš.

Město už dříve uvedlo, že výnos z dluhopisů použije na splácení svých stávajících závazků, ručit za dluhopisy bude svým majetkem.

Vinš dodal, že možnost financovat se pomocí dluhopisů může být nyní pro města atraktivní. „Dokážou tak získat lepší cenu než při financování pomocí úvěrů,“ uvedl. Doba, kdy se banky v nabídkách úvěrů pro municipality předháněly, je totiž kvůli krizi pryč. „Bankovní úvěr by byl komplikovanější, navíc není jisté, zda bychom za současné situace sehnali banku, která by takto vysokou půjčku poskytla,“ uvedl Martin Korych z libereckého magistrátu. České obce podle ČNB evidovaly ke konci loňského roku dluhopisy v hodnotě 13,7 miliardy korun. Liberec je čtvrtým velkým městem, které se bude dluhopisy financovat – po Praze, Brně a Ostravě. Zmíněná města ale výnosy využila na investice.

Dluhy v poslední době tíží řadu českých měst. Agentura Czech Credit Bureau nedávno uvedla, že celkově jsou municipality zadluženy ve výši 14 miliard korun, přičemž 51 procent obcí hospodaří se schodkem.

Vydání dluhopisů v Liberci svorně odsouhlasilo vedení města i opozice, už dříve jej povolilo ministerstvo financí.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Financial Times: Trapná V4 těží z EU a zároveň se ji snaží zničit

Za trapné britský list Financial Times (FT) ve svém článku o rozporech uvnitř Evropské unie před zářijovým summitem v Bratislavě označil země visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko,… více

Mobilní web