Licenci platební instituce od ČNB získalo zatím 12 firem

29.4.2011 14:03   |  

Česká národní banka eviduje k dnešnímu dni 12 společností, které získaly licenci platební instituce. Vyplývá to z dat ČNB. V neděli přitom končí přechodné období pro poskytování peněžních služeb a bezhotovostních obchodů s cizí měnou, kdy mohli devizoví obchodníci poskytovat své služby na základě devizové licence a devizového zákona.

Licenci platební instituce vyžaduje nový zákon o platebním styku, který je platný od 1. listopadu 2009. Firmy, které poskytují své služby na základě devizového zákona a jsou držiteli licence, mají ze zákona výjimku do 30. dubna 2011. Pokud to této doby nezískají licenci podle zákona o platebním styku, nemohou ve své činnosti pokračovat.

Společnost získá licenci platební instituce v případě, že splňuje kritéria daná zákonem. Mimo jiné musí mít vhodné technické, personální a organizační zázemí a řídicí a kontrolní systémy musí splňovat zákonem dané požadavky. Především ovšem musí dostatečně zabezpečit ochranu peněžních prostředků klientů.

Podle údajů ČNB tak mají v současnosti platnou licenci platební instituce společnosti Akcenta, Cetelem, Citfin-finanční trhy, Cofidis, Divišek, Essox, Exchange, Fortissimo, Home Credit, SAB Finance, Sokolovská uhelná a Travelex GBP Prague.

Platný zákon se týká i činnosti bank, stavebních spořitelen a družstevních záložen. Klienti bank díky tomu mají zrušení účtu, měsíční výpis z účtu nebo blokaci platební karty zdarma. Zároveň byly zkráceny lhůty pro převod peněz mezi účty, a to ze tří na dva dny.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web