Lichvářské jihoafrické bance pomůže vláda

Jihoafrická centrální banka se odhodlala k záchraně krachující banky African Bank Limited (ABL). Prý chce na trhu zachovat možnost úvěrování nejchudších obyvatel africké země. Ironií je, že banka sice půjčuje chudým, ale bez ostychu i za šedesátiprocentní úrok. Centrální banka navíc požaduje, aby s navýšením kapitálu pro ABL v objemu téměř miliardy dolarů pomohly zavedené banky jako Barlays Africa Group či FirstRand.

 pobočka African Bank Limited v Pretorii
13.8.2014 11:01   |  

ABL byla vytvořena, aby půjčovala nejchudším, kteří nemají žádný majetek, jímž by mohli ručit. Nabízí úvěry v přepočtu od tisíce korun do čtvrt milionu. Nyní bude podle plánu centrální banky rozdělena na dobrou a špatnou banku. Ta dobrá dostane injekci dodatečného kapitálu a špatnou převezme i s téměř 14 miliardami korun toxických úvěrů centrální banka. Regulátor také pošle banku do režimu ochrany před věřiteli, které zároveň připraví o část investic.

Akcie banky přišly na burze v Johannesburgu během týdne o 95 procent hodnoty. Podle guvernérky jihoafrické centrální banky Gill Marcusové je pomoc neodvratná, pokud má banka pokračovat v poskytování služeb a úvěrů 3,2 milionu klientů, které se rekrutují z řad nejchudších Jihoafričanů. To vše v době, kdy rostoucí inflace, pětadvacetiprocentní nezaměstnanost a věčné stávky v těžařském sektoru již značně podkopaly důvěru mezinárodních investorů v zemi.

„ABL je důležitým symbolem schopnosti naší země půjčovat i chudým klientům,“ řekl agentuře Bloomberg Azar Jammine, hlavní ekonom Econometrix. „Většinu úvěrů čerpá dělnická třída a nikdo nechce, aby to vybuchlo,“ dodal.


Čtěte také:

Bulharský run na banky. Brusel povolil státní pomoc

Český trh láká vietnamské banky. BIDV koupila v Praze dům a chce licenci

Banky v USA za sebou mají čtvrtletí snů

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Nizozemská vláda chce zrušit fosilní auta, mají je nahradit elektromobily

Jen 15 procent všech prodaných automobilů v Nizozemsku budou v roce 2025 tvořit elektromobily. Návrh na omezení fosilních aut tak podle ministra ekonomiky nedává smysl. více

Mobilní web