Lichvářské jihoafrické bance pomůže vláda

Jihoafrická centrální banka se odhodlala k záchraně krachující banky African Bank Limited (ABL). Prý chce na trhu zachovat možnost úvěrování nejchudších obyvatel africké země. Ironií je, že banka sice půjčuje chudým, ale bez ostychu i za šedesátiprocentní úrok. Centrální banka navíc požaduje, aby s navýšením kapitálu pro ABL v objemu téměř miliardy dolarů pomohly zavedené banky jako Barlays Africa Group či FirstRand.

 pobočka African Bank Limited v Pretorii
13.8.2014 11:01   |  

ABL byla vytvořena, aby půjčovala nejchudším, kteří nemají žádný majetek, jímž by mohli ručit. Nabízí úvěry v přepočtu od tisíce korun do čtvrt milionu. Nyní bude podle plánu centrální banky rozdělena na dobrou a špatnou banku. Ta dobrá dostane injekci dodatečného kapitálu a špatnou převezme i s téměř 14 miliardami korun toxických úvěrů centrální banka. Regulátor také pošle banku do režimu ochrany před věřiteli, které zároveň připraví o část investic.

Akcie banky přišly na burze v Johannesburgu během týdne o 95 procent hodnoty. Podle guvernérky jihoafrické centrální banky Gill Marcusové je pomoc neodvratná, pokud má banka pokračovat v poskytování služeb a úvěrů 3,2 milionu klientů, které se rekrutují z řad nejchudších Jihoafričanů. To vše v době, kdy rostoucí inflace, pětadvacetiprocentní nezaměstnanost a věčné stávky v těžařském sektoru již značně podkopaly důvěru mezinárodních investorů v zemi.

„ABL je důležitým symbolem schopnosti naší země půjčovat i chudým klientům,“ řekl agentuře Bloomberg Azar Jammine, hlavní ekonom Econometrix. „Většinu úvěrů čerpá dělnická třída a nikdo nechce, aby to vybuchlo,“ dodal.


Čtěte také:

Bulharský run na banky. Brusel povolil státní pomoc

Český trh láká vietnamské banky. BIDV koupila v Praze dům a chce licenci

Banky v USA za sebou mají čtvrtletí snů

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web