Lidé omezili sázení, Sazce klesly tržby z loterií skoro o 50 procent

17.5.2011 13:03   |  

aktualizováno Komplikovaná situace v loterijní společnosti Sazka se citelně projevila i na jejích příjmech. Výrazně totiž klesla chuť lidí sázet a velký dopad mělo také přerušení služeb operátorů. V dubnu tak Sazce klesly tržby z loterijní činnosti meziročně o 47 procent na 380 milionů korun. Někteří věřitelé zároveň upozorňují na signály, že ze Sazky by se mohly vyvádět peníze. Nestandardně například prý v poslední době vzrostly v Sazce platy. Sazka se ale brání - informace jsou prý nepravdivé.

Nejvýraznější ztráty Sazka utřpěla u tzv. online tržeb, vybraných prostřednictvím terminálů. V dubnu klesly na hodnotu 182 milionů korun, což znamená meziměsíční pokles o 50 procent a meziroční dokonce o 70 procent, píše se ve zprávě poradenské firmy PricewaterhouseCoopers, která hospodaření spočítala pro prozatímní věřitelský výbor Sazky.

Tržby z neloterijní činnosti jdou Sazce především z nabíjení GSM. V dubnu tyto tržby klesly oproti běžnému měsíci, kdy dosahují zhruba 30 milionů, na nulu. A to kvůli přerušení spolupráce s mobilními operátory.

Z analýz výherních listin poradenská firma zjistila, že například u Sportky se vlivem návrhu na úpadek snížily vklady sázejících ze 40 až 60 milionů korun na slosování (středeční a nedělní losování sportky) na 30 až 50 milionů korun na slosování. Podle poradenské firmy k zásadnímu snížení vkladů došlo až po oznámení Sazky o nevyplacení lednové výhry, kdy vklady klesly na osm až jedenáct milionů korun na slosování, což je pokles o zhruba 80 procent.

Sazka je od konce března v úpadku a minulý týden jí ministerstvo financí pozastavilo loterijní licenci.


Čtěte více:

MF dočasně pozastavilo licenci Sazky, nevyplatila výhru

Cupka neuznal pohledávky za Sazkou za 17 miliard, sporný zůstává nárok Zeleného ostrova


Věřitelé: V poslední době v Sazce nestandardně vzrostly platy

Členové prozatímního věřitelského výboru podle zápisu z jednání výboru upozornili také na nestandardní nárůst mzdových nákladů v březnu a na další nesrovnalosti týkající se nákladů. To podle nich vede k závěru o možnosti vyvádění finančních prostředků ze společnosti Sazka.

Předseda odborů v Sazce Jan Kašpárek výboru sdělil, že mzdy jsou zaměstnancům vypláceny již několik měsíců bez prémií. „Proto nedokáže vysvětlit výše zmiňovaný nestandardní nárůst mzdových prostředků v měsíci březnu,“ uvádí zápis. Kašpárek rovněž uvedl, že řada zaměstnanců Sazky v současnosti podává výpovědi, a to i zaměstnanci kvalitní a pro společnost potřební.

Výbor uložil PwC, aby vypracovala do 26. května zprávu o stavu Sazky včetně prognózy jejího vývoje. Dne 26. května se uskuteční schůze věřitelů Sazky.

Výbor rovněž vyzval vedení Sazky, aby přihlásilo pohledávku Sazky za společností Bestsport, vyplatilo výhru, kvůli které byla Sazce loterijní licence pozastavena, a podalo rozklad proti rozhodnutí MF.

Podle vyjádření Sazky jsou údaje zveřejněné prozatímním věřitelským výborem nesprávné. „Čísla PwC, která prozatímní věřitelský výbor ve své zprávě pro insolvenční rejstřík uvádí, vůbec nesouhlasí a to dokonce až o několik set milionů korun. Sazka si dovoluje prozatímní věřitelský výbor upozornit, že PwC, odvedlo špatnou práci a za takovou by Sazka, nezaplatila žádnou odměnu,“ uvedl mluvčí společnosti Jan Tuna. Zvýšené mzdové náklady podle něj souvisejí s odstupným pro zaměstnance, kteří v rámci úsporných opatření ze společnosti odcházejí.

Sazka je v úpadku kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena. Městský soud v Praze zaevidoval 2075 věřitelů s pohledávkami za 41,1 miliardy korun. Insolvenční správce Josef Cupka následně popřel pohledávky za loterijní společností Sazka ve výši 17,154 miliardy korun a jako nesporné uznal pohledávky za zhruba 15 miliard korun. Zbylé pohledávky za 9,273 miliardy korun zůstávají zatím nedořešené.

Pohledávka Zeleného ostrova za osm miliard prý neplatí

Občanské sdružení Zelený ostrov nepodalo do insolvenčního řízení se Sazkou žádnou pohledávku, vyplývá z vyjádření opatrovníka sdružení Zdeňka Ertla insolvenčnímu správci Josefu Cupkovi. Podle Ertla byla více než osmimiliardová pohledávka podepsána neoprávněnými osobami. „OSZO tímto výslovně potvrzuje správnost informací obsažených v dopise OSZO založeném do insolvenčního spisu 6. května, tedy následující: OSZO žádnou přihlášku do insolvenčního řízení Sazka nepodalo; přihláška pohledávky podepsaná Janem Boháčem a dalšími dvěma osobami není přihláškou pohledávky OSZO,“ uvádí v dokumentu Ertl.

Autor: jih, mediafax

Komentáře

Čtěte také

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Další měsíční rekord. Kartel OPEC dál chrlí na trhy ropu bez limitů

Těžba ropy v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) v srpnu stoupla o 40 tisíc barelů denně a dostala se na rekordních 33,50 milionu barelů denně. Přispěl k tomu nárůst… více

Mobilní web