Lidé platí kartami stále více, počet plateb letos stoupl o čtvrtinu

Bezhotovostní styk je v Česku čím dál oblíbenější. Jeho celkový objem v první polovině letošního roku stoupl o 17 procent na téměř 200 miliard korun. V uvedeném období se uskutečnilo přes 274 milionů plateb, což je o 28 procent více než ve stejném období loni. Lze očekávat, že celková čísla za rok 2015 tak budou opět rekordní, informovala Česká bankovní asociace.

 Bezkontaktní karty
1.9.2015 16:30   |  

U bezhotovostních transakcí u obchodníků v podobě platby kartou dominují bezkontaktní karty. Ty v první polovině letošního roku tvořily 66 procent všech vydaných platebních karet. Jen v prvním pololetí banky vydaly téměř 759 tisíc těchto karet. Alespoň jednu bezkontaktní kartu podle nedávného průzkumu agentury SC&C vlastní již polovina klientů bank.

Každou bezkontaktní kartou bylo v roce 2014 zaplaceno v průměru třiadvacetkrát a průměrná platba činila 556 korun. Pro platbu do 500 korun není třeba zadávat PIN kód a taková platba trvá v průměru pět vteřin. Naproti tomu platba pomocí čipu s následným zadáním PIN kódu nebo hotovostí podle statistik trvá až půl minuty.


Přečtěte si:Praha chystá nové jízdenkové automaty. Budou přijímat i platební karty


Rychlost a jednoduchost při platbě bezkontaktní kartou se promítla rovněž do nárůstu takzvaných NFC transakcí, tedy plateb pomocí mobilního telefonu nebo nálepky. V porovnání s roky 2013 a 2014 se jejich počet zvýšil více než čtyřikrát, a téměř pětkrát vzrostl také jejich objem. Tento trend akceleruje také v roce 2015. Jen za první pololetí 2015 se objem NFC transakcí přiblížil celkovému objemu transakcí uskutečněných za celý rok 2014.

Přibývají i internetové platby

Růst lze pozorovat také u využívání karet pro platbu na internetu. Zatímco v roce 2013 činil objem tohoto typu plateb na celkovém objemu plateb u obchodníků 5,5 procenta, v první polovině letošního roku to bylo 7,5 procenta. Podle průzkumu SC&C za rok 2014 na internetu platí kartou 38 procent bankovních klientů.

V Česku se také pomaluje rozšiřuje cashback, tedy možnost vybírat platební kartou přímo u pokladen v obchodech. V prvním polovině roku 2015 se uskutečnilo 279 tisíc takových výběrů za 320 milionů korun.

Při srovnání prvních pololetí 2014 a 2015 také vzrostl objem transakcí v bankomatech, konkrétně o 14,5 procenta na 338 miliard korun. Rovněž rostl počet výběrů z bankomatů, a to o 2,7 procenta na 89 milionů. Nyní mají klienti možnost hotovostního výběru ze 4562 bankomatů po celé ČR.

Příležitost na poště

K dalšímu růstu bezhotovostních transakcí by měly přispět změny na poštách. „Nadále je v ČR důležitým hráčem na poli platebních služeb Česká pošta. Mnoho lidí stále využívá peněžní převody na přepážce pošty složením peněz v hotovosti,“ uvedl poradce pro platební styk a digitalizaci asociace Tomáš Hládek.

„Česká pošta ale připravuje na zavedení akceptace veškerých platebních karet ve všech provozovnách. I kdyby došlo k nějaké redukci počtu dnešních více než 3100 poboček, stále půjde o tisíce míst a přepážek, kde denně probíhají nemalé počty transakcí,“ dodal Hládek.


Čtěte také:

Rusko dokončuje svůj systém platebních karet, zřídí i ratingovou agenturu

Zisk MasterCardu mírně klesl, tržby nesplnily očekávání

Autor: čtk, paj

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web