Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky | E15.cz

Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky

Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Nejistý hospodářský výhled nutí Čechy pečlivě zvažovat další půjčku. V loňském roce rostl jen objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření a to o 6,6 procenta, naopak objem krátkodobých úvěrů, kam patří spotřebitelské úvěry či kreditní karty, poklesl o 0,6 procenta. Vyplývá to z údajů úvěrového registru Czech Credit Bureau (CCB).

Celkový objem úvěrů evidovaných CCB se za loňský rok zvýšil o 4,5 procenta na téměř 1,3 bilionu korun. Růst táhly především dlouhodobé úvěry na bydlení, které se na celkovém objemu podílejí 922 miliardami korun. Objem krátkodobých úvěrů klesl na 343 miliard korun.

„Objem dlouhodobých úvěrů se plynule zvyšoval ve všech čtvrtletích, zatímco krátkodobé půjčky měly klesající tendenci,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti Czech Banking Credit Bureau, která provozuje Bankovní registr, Zuzana Pečená. „Řada lidí vloni své krátkodobé závazky uhradila a nové půjčky měly menší objem. Lidé se tedy pod vlivem ekonomické nejistoty chovali ke svým financím zodpovědně,“ dodala Pečená.

Objem úvěrů po splatnosti 90 a více dní dosáhl na konci loňského roku 40 miliard korun. Z této částky 12,8 miliardy korun připadlo na dlouhodobé a 27,2 miliardy korun na krátkodobé úvěry. Své závazky řádně nesplácelo na 300 tisíc lidí, více než 90 procent z nich mělo krátkodobý úvěr. „Objem úvěrů ohrožených nesplácením se meziročně nepatrně zvýšil, avšak počet klientů s problémy se splácením se naopak snížil, což je dobrá zpráva,“ uvedl Jiří Rajl, výkonný ředitel sdružení LLCB, které v Česku provozuje Nebankovní registr.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!