Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky | E15.cz

Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky

Lidé se nezadlužují, rostou jen hypotéky
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: Profimedia.cz

Zdeněk Pečený

Nejistý hospodářský výhled nutí Čechy pečlivě zvažovat další půjčku. V loňském roce rostl jen objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření a to o 6,6 procenta, naopak objem krátkodobých úvěrů, kam patří spotřebitelské úvěry či kreditní karty, poklesl o 0,6 procenta. Vyplývá to z údajů úvěrového registru Czech Credit Bureau (CCB).

Celkový objem úvěrů evidovaných CCB se za loňský rok zvýšil o 4,5 procenta na téměř 1,3 bilionu korun. Růst táhly především dlouhodobé úvěry na bydlení, které se na celkovém objemu podílejí 922 miliardami korun. Objem krátkodobých úvěrů klesl na 343 miliard korun.

České domácnosti dluží méně než průměr EU, protože jsou chudší

„Objem dlouhodobých úvěrů se plynule zvyšoval ve všech čtvrtletích, zatímco krátkodobé půjčky měly klesající tendenci,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti Czech Banking Credit Bureau, která provozuje Bankovní registr, Zuzana Pečená. „Řada lidí vloni své krátkodobé závazky uhradila a nové půjčky měly menší objem. Lidé se tedy pod vlivem ekonomické nejistoty chovali ke svým financím zodpovědně,“ dodala Pečená.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!