Lidem ve vedení bank chybí zkušenosti s technologiemi, tvrdí studie

Digitální revoluce, technologické inovace nebo hrozby kybernetických útoků. To jsou jedny z největších výzev, které čekají v blízké budoucnosti banky. Jako klíčové aspekty je skloňují i lidé ve vedení bank. Drtivé většině z nich ale chybí zkušenosti s technologiemi, ukázal průzkum poradenské společnosti Accenture.

Ilustrační foto
6.11.2015 14:19   |  

Podle mezinárodní studie má jen šest procent členů představenstev dohlížejících na největší světové banky zkušenost s technologiemi. Téměř polovina z více než stovky významných finančních institucí nemá ve vedení žádného odborníka s potřebnými znalostmi, další třetina má pouze jednoho takového člena.

Nejlépe jsou na tom banky ve Spojených státech a Velké Británii. I ty ale mají pouze zhruba 15 procent ředitelů s profesionální zkušeností s technologiemi. Nejhůře ze srovnání vyšly finanční instituce v Číně, Brazílii, Řecku, Itálii a Rusku.

Členové představenstev bank se zkušeností s technologiemi

„Mnoho z největších výzev, kterým nyní bankovnictví čelí, je úzce spojeno s technologiemi, takže pokud mají lidé ve vedení bank dělat informovaná rozhodnutí, potřebují technologiím rozumět,“ popsal vedoucí finančních služeb ve společnosti Accenture Richard Lumb.

Banky musí řešit konkurenci FinTech společností, kybernetickou bezpečnost, IT odolnost i technologické dopady regulatorních změn. „Mnoho předsednictev ale jednoduše nemá adekvátní odbornost pro řešení těchto problémů, rozhodování o strategiích, investicích a nejlepším alokování technologických zdrojů,“ varoval Lumb. Řešením je podle něj zřízení technologických výborů, které by byly součástí vedení bank. Zatím ale fungují pouze u jedenácti procent bank.


Čtěte také:

Pětina klientů bank se již setkala s hackerským útokem

Průzkum: Češi používají méně on-line platby. Kvůli obavám o bezpečnost

Markéta Žižková Autor: Markéta Žižková redaktorka deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Většina evropských bank by obstála i za velmi hluboké recese, některé ale i tak budou muset posílit kapitál. Ukázaly to výsledky zátěžových testů, které zveřejnil Evropský… více

Mobilní web