Lloyd Blankfein – bankéř, kterému se pokazilo jeho „boží dílo“

12.5.2010 7:27   |  

Před rokem byl šéf banky Goldman Sachs Lloyd Blankfein podle Financial Times Osobností roku 2009, dnes je jeho banka vyšetřována za podvody a on sám se stal mužem na odstřel. I před Komisí pro cenné papíry a burzy dostál Blankfein své pověsti, že on je tím, kdo má poslední slovo, a obvinil regulátora z politicky motivovaného útoku na svou banku.

Porušil tak jedno z nepsaných pravidel Wall Streetu, že s regulátorem se otevřeně nehádá. Blankfeinovi jde však o všechno.

Po zahájení vyšetřování, zda banka investorům těsně před vypuknutím hypoteční krize opravdu radila nákup cenných papírů vázaných na rizikové hypotéky a sama spekulovala na pokles, jde šéfovi banky o místo. Na sázkovém serveru Intrade se už čile sází na Blankfeinův odchod z čela Goldman Sachs. Podle The New York Times se však banka zatím přiklání k šalamounskému řešení. Blankfeina nechá řídit dál banku, ale nad ním vytvoří místo ředitele bez exekutivních pravomocí, aby Blankfeina s pověstí „chamtivého bankéře“ stáhla z očí veřejnosti i politiků. Jak podotýká Rob Cox z The New York Times: „Problém je totiž v tom, že kvality výjimečného manažera globální finanční firmy se totiž jen zřídka setkají s pochopením globální veřejnosti. Přitom Blankfein má prostě jen dobrý čich na peníze a talent. A v soukromí je navíc zábavný a s překvapivým nadhledem na to, že je šéfem nejbohatší firmy na Wall Streetu.“

Velmi drahá pomoc

„Věštec z Omahy“ Warren Buffett byl snad jediný, kdo se za Blankfeina postavil. A to mnoho nepomohlo, protože Buffett jen těžko mohl před svými akcionáři zkritizovat svou pětimiliardovou investici do Goldman Sachs. Jinak má Blankfein jen nepřátele.

Americká senátní komise grilovala minulý týden Blankfeina a jeho kolegy deset hodin. Komise pro cenné papíry a burzy je přesvědčena, že Goldman vytvořil deriváty odvozené od hypoték a spekulace na jejich pokles ožebračila investory až o jednu miliardu dolarů. A konečně není tak těžké určit, komu patří slova samotného prezidenta Baracka Obamy: „Někteří na Wall Streetu zapomněli, že za každým zobchodovaným dolarem nebo dolarem použitým na páku je rodina, která si chce koupit dům, zaplatit vzdělání, otevřít byznys nebo ušetřit na stáří.“

Symbolem Blankfeina jakožto „kasinového kapitalisty“ se stala pro obyčejné Američany kauza Harvardu. Blankfein zde v roce 1975 graduoval, o tři roky později zde dokončil práva a dekády školu podporuje velkými částkami. Na druhé straně senátní komise uveřejnila dopis z února 2007, ve kterém si zaměstnanec těsně před pádem hypotečního trhu pochvaluje, jak dobře banka prodala rizikové hypoteční deriváty klientům. Mezi klienty, kteří brzo přišli o obrovské částky, byl právě i Harvard. Adresátem kopie e-mailu byl Blankfein.

Vrátil se oknem

Pro Blankfeina, který vyrostl jako ničím výjimečný židovský kluk v Bronxu otci pošťákovi a matce prodavačce, nejsou podle známých peníze zdaleka vším. Sice žije v bytě za 26 milionů na kraji Central Parku a na víkendy jezdí na své letní sídlo, na rozdíl od jiných bankéřů však nemá ani jachtu, ani vlastní letadlo. Pravou drogou je Blankfeinovi vydělávání peněz.

A nikdo nemůže popřít, že v tom je opravdu dobrý. Sám ilustruje svou urputnost historkou z doby, kdy mu bylo třináct let a prodával nápoje na stadionu Yankees: „Limonády byly za čtvrťák a já si vydělal tak deset procent. Vzpomínám si, jak se nade mnou zdvihaly ruce a slyšel jsem: Dal bych si sodovku. Myslel jsem na to, jak je ten vozík těžký a zda se mám táhnout nahoru pro dva a tři čtvrtě centu. A víte co? Šel jsem tam.“

Na střední škole Thomase Jeffersona skončil s výjimečným prospěchem. To mu umožnilo studovat práva na Harvardu, samozřejmě se státním stipendiem, protože na takovou školu by jeho rodina neměla.
Po absolutoriu nastoupil jako právník jedné firmy v Los Angeles a radil tam zábavnímu průmyslu, jak co nejlépe platit daně. Měl slušné peníze a po večerech prý s kamarády náruživě hrál blackjack.

Pak však pocítil něco, co sám nazval „předčasnou krizí středního věku“. A rozhodl se zkusit to v investičním bankovnictví. Je paradoxní, že Goldman Sachs vede muž, který byl několikrát touto bankou odmítnut při pohovorech. Nakonec se do banky dostal „zadními vrátky“, když v roce 1981 nastoupil jako obchodník se zlatem v komoditní firmě J. Aron & Co., napojené právě na Goldman Sachs.

Brzy na sebe upozornil. Jeho vrcholným kouskem prý byla strukturace stomilionového dluhopisu do takové podoby, že muslimský klient neměl problémy s inkasováním úroku a zároveň neporušoval korán.

Ze stínu...

Jak sám řekl, prvních 24 let ve firmě byl neviditelný. Od roku 2006 si to vynahrazuje. Když dosavadní šéf banky Henry Paulson nastoupil jako ministr financí do vlády George Bushe, z dosavadního viceprezidenta Blankfeina se stal jeden z nejlépe placených a nejmocnějších mužů Wall Streetu. Jen za první rok ve funkci vydělal přes 53 milionů, o rok později 58 milionů a stal se nejviditelnějším terčem pro kritiky absurdně vysokých bonusů pro bankéře.

Zároveň se ne úplně připraven dostal pod drobnohled veřejnosti. Zdálo se však, že si peníze zaslouží. Tři roky skvěle vedl banku, v roce 2009 ho Financial Times vyhlásily Osobností roku. Časopis Forbes ho za jeho sebechválu, že „koná boží dílo“, nazval nejneslušnějším manažerem roku, ale úspěšný Blankfein to mohl brát jako poctu.

... na výsluní

O rok později je vše jinak. Podle burzovní komise neprošly Goldman Sachs finanční krizí s tak čistým štítem, jak se mohlo zdát. Na zajištění vůči pojišťovně AIG vydělal miliardy a přičinil se o její sanaci penězi daňových poplatníků. Jak se totiž ukazuje, v týdnu nejhorší krize si Blankfein volal s ministerstvem financí, kde seděl jeho bývalý nadřízený, čtyřiadvacetkrát. Podobné spekulace kolují i o jeho vlivu na pád Lehman Brothers. Pikantní na kritice příliš velkého vlivu banky na Bílý dům je spekulace, že mezi případnými nástupci Blankfeina se nejčastěji mluví právě o Henrym Paulsonovi, který po konci Bushovy éry ztratil vládní angažmá.

Nikdo však příliš nevěří, že by se Blankfein místa nejmocnějšího muže Wall Streetu vzdal dobrovolně. Nyní shromažďuje právníky pro bitvu s burzovní komisí. Jeden z bankéřů konkurenční firmy pro deník Independent poznamenal: „Je to opravdu nemožná pozice. Ztratí tím, že se pustí do křížku s komisí. Když to neudělá, tak ztratí také. Pokud navíc tento případ skončí prohrou, Lloyd bude muset pravděpodobně odejít.“

Lloyd Craig Blankfein

» narodil se v newyorském Bronxu v roce 1954 do nijak bohaté židovské rodiny. Otec řídil náklaďák, pak třídil poštu, matka prodávala
» díky stipendiu se dostal na práva na Harvard, v roce 1978 zde získal titul
» nejprve pracoval jako daňový právník v Los Angeles, pak se rozhodl pro bankovnictví. V Goldman Sachs ho zprvu nepřijali, v roce 1981 se proto nechal zaměstnat v dceřiné firmě
» od roku 2006 šéfuje bance a stal se nejlépe placeným manažerem Wall Streetu
» s manželkou Laurou má tři děti, bydlí u newyorského Central Parku a podporuje Demokratickou stranu

Autor: David Klimeš

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web