Londýn chce být centrem zahraničního obchodu s jüanem

Banka HSBC v Londýně jako první finanční instituce na Západě vydala dluhopis v čínské měně. Podle britského ministra financí George Osborna je to krok k tomu, aby se hlavní město Spojeného království stalo nejdůležitějším centrem pro obchodování s jüanem mimo Čínu a Hongkong.

 jüan
18.4.2012 17:34   |  

HSBC oznámila, že chce vydat tříleté dluhopisy v jüanech odpovídající hodnotě 100 milionů liber (přes 3 miliardy korun). Bond bude oficiálně v databázi londýnské burzy. HSBC už dříve vydala dluhopis v jüanech také v Dubaji, teď ale bude bond mezinárodně uznaný.

George Osborne při té příležitosti prohlásil, že Londýn by se měl stát přirozeným centrem pro obchody čínských bank se Západem a pro obchodování s čínskou měnou.

„Londýn samozřejmě nechce soupeřit s Hongkongem, ale může ho vhodně doplnit jako centrum západního obchodování s jüanem,“ poznamenal Osborne. V současnosti leží v londýnských finančních domech zhruba 109 miliard jüanů.


Čtěte také:

Čína povolila otěže jüanu, je čas připravit se na divočejší jízdu, říká Thomas Poon

Uvolnění kurzu jüanu k jeho posílení nevedlo, naopak klesl


Událost zapadá do dlouhodobých čínských plánů udělat z jüanu globálnější a směnitelnou měnu. Čína od tohoto týdne uvolnila jeho kurz vůči americké měně. Dosud mohl jüan vůči dolaru kolísat maximálně do 0,5 procenta, pásmo bylo nově rozšířeno na jedno procento.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce

Ropa je nejlevnější za poslední tři měsíce aktualizováno

Světové ceny ropy dnes výrazně klesly, americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) se tak dostala na tříměsíční minimum pod 43 dolarů za barel. Ceny tlačí dolů obavy… více

Mobilní web