Londýn chce být centrem zahraničního obchodu s jüanem

Banka HSBC v Londýně jako první finanční instituce na Západě vydala dluhopis v čínské měně. Podle britského ministra financí George Osborna je to krok k tomu, aby se hlavní město Spojeného království stalo nejdůležitějším centrem pro obchodování s jüanem mimo Čínu a Hongkong.

 jüan
18.4.2012 17:34   |  

HSBC oznámila, že chce vydat tříleté dluhopisy v jüanech odpovídající hodnotě 100 milionů liber (přes 3 miliardy korun). Bond bude oficiálně v databázi londýnské burzy. HSBC už dříve vydala dluhopis v jüanech také v Dubaji, teď ale bude bond mezinárodně uznaný.

George Osborne při té příležitosti prohlásil, že Londýn by se měl stát přirozeným centrem pro obchody čínských bank se Západem a pro obchodování s čínskou měnou.

„Londýn samozřejmě nechce soupeřit s Hongkongem, ale může ho vhodně doplnit jako centrum západního obchodování s jüanem,“ poznamenal Osborne. V současnosti leží v londýnských finančních domech zhruba 109 miliard jüanů.


Čtěte také:

Čína povolila otěže jüanu, je čas připravit se na divočejší jízdu, říká Thomas Poon

Uvolnění kurzu jüanu k jeho posílení nevedlo, naopak klesl


Událost zapadá do dlouhodobých čínských plánů udělat z jüanu globálnější a směnitelnou měnu. Čína od tohoto týdne uvolnila jeho kurz vůči americké měně. Dosud mohl jüan vůči dolaru kolísat maximálně do 0,5 procenta, pásmo bylo nově rozšířeno na jedno procento.

Autor: vrb

Komentáře

Čtěte také

Erdogan: USA podporují teroristy. Mezi kurdskými milicemi a IS není rozdíl

Erdogan: USA podporují teroristy. Mezi kurdskými milicemi a IS není rozdíl

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes odsoudil americkou podporu kurdským bojovníkům v Sýrii, kde byli američtí vojáci přistiženi s insigniemi kurdských milicí YPG. Ty… více

Komerční prezentace
Mobilní web