Londýn: hrozí odchody finančních institucí

12.7.2010 7:59   |  

Nezvoní Londýnu hrana jako finančnímu centru, nezanevřou finančníci na metropoli v důsledku rostoucích daní a stále tvrdších regulací? Už tři roky se o tom vede vášnivá debata.

Ještě nedávno odchodům příliš nenasvědčovalo. Všichni totiž věřili, že finanční aktivita a ekonomika rychle porostou. Doufali též, že regulace nakonec nebudou až tak tvrdé, aby to ospravedlnilo přesun z Londýna. Starosta města Boris Johnson na jaře prohlásil: „Jedna banka sdělila mému úřadu, že 1600 z jejích zaměstnanců požádalo o přeložení z Londýna, a další banka mi řekla, že uvažuje o stěhování až 800 zaměstnanců.“ Uvedl, že ztráta tolika zaměstnanců by mohla město stát až 1,2 miliardy liber (36,4 miliardy korun) na ušlých příjmech.

Banka Goldman Sachs si už zadala vnitřní studii, jejímž výstupem může být přesun celé pobočky z Londýna. Letos už z města odešlo několik hedgeových fondů včetně evropské trojky – BlueCrest. Fond, který spravuje majetek za devatenáct miliard dolarů (382 miliard korun), přesunul své šéfy a sedm desítek traderů do Ženevy.

V Londýně sídlí 85 procent evropských hedgeových fondů. Celkem osmnáct těchto fondů podle studie společnosti Cushman & Wakefield zvažuje svůj přesun do zahraničí.

Cena za působení v Londýně začíná být prostě příliš vysoká, a převažovat tak nad výhodami. Existuje velká pravděpodobnost, že zástupy odcházejících budou houstnout. První podráždění přišlo letos v podobě jednorázového padesátiprocentního zdanění bonusů. Následoval růst vyšší sazby daně z příjmu na padesát procent. Zvýšení kapitálové daně zanechalo hořkou příchuť, ačkoliv 28 procent je méně než čtyřicet či padesát, kterých se bankéři obávali. Nicméně by mělo být jasné, že nejde jen o daně. Nakonec například daně v New Yorku nejsou o moc nižší než v Londýně. To, co mnoho bankéřů a obchodníků vede k úvahám o opuštění Londýna, je závazek britské vlády „došlápnout“ si na finanční sektor v Evropské unii a její jakási podřízenost bruselským regulačním opatřením.

Do minulého roku se v nejvyšších patrech londýnské City šuškalo, že vláda má nepsanou dohodu uvnitř EU, podle níž Německo a Francie nechávají Londýnu statut evropského finančního centra s velmi protržními pravidly. Na oplátku Německo a Francie mohou chránit svůj průmysl a zemědělství. Němci tak vyráběli svoje auta, Francouzi sýr a bankéři a hedgeové fondy si užívali v Londýně. Bez obav z netržních regulací a omezení ze strany Paříže či Berlína.

Dnes by však Paříž ráda zvýšila svůj význam ve světě financí a Berlín už také není tak tolerantní k rozmarům anglosaských bankéřů. Takže za pár let může být rozložení sil docela jiné.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Komentář: Jaromír Nohavica selhává jako osobnost

Jaromír Nohavica nikdy nezaváhal jít s davem. I když měl v průběhu let několikrát možnost upozornit na nedostatky společnosti, rozhodl se je ještě prohloubit. více

Mobilní web