Loni výrazně přibylo osobních bankrotů

4.1.2011 13:23   |  

V roce 2010 bylo v České republice podáno celkem 16 118 insolvenčních návrhů, což bylo o 70 procent více než předloni. Tento významný nárůst byl způsoben hlavně růstem počtu návrhů na osobní bankroty. Naproti tomu počet insolvenčních návrhů na firmy vzrostl jen o šest procent na 5 559.

Insolvenční návrhy na některé subjekty se opakují, takže počet insolvenčních návrhů podle jednotlivých subjektů za rok 2010 činil 13 919. Nejvyšší počet insolvencí na tisíc registrovaných firem byl loni v Jihomoravském a Moravskoslezském kraji. Následuje Praha, kde však došlo ve srovnání s rokem 2009 k poklesu počtu firem v insolvenci.

Nejméně byly insolvencemi postiženy již tradičně firmy ve Středočeském kraji, kde představoval počet insolvencí na tisíc registrovaných firem 0,95. Meziroční zlepšení situace a současně největší pokles insolvenčních návrhů na tisíc firem byl zaznamenán v Jihočeském a Ústeckém kraji, v Praze a v kraji Vysočina.

Z jednotlivých odvětví je nejvíce firem v insolvenci v přepočtu na tisíc registrovaných firem v oboru těžby, chemického průmyslu, výroby plastů a telekomunikačních a poštovních služeb. Nejvýraznější nárůst insolvencí v přepočtu na tisíc registrovaných firem vykazuje ve srovnání s rokem 2009 vedle těžby i obor dopravy a nakladatelství.

Naopak zlepšení zaznamenal sektor cestovních kanceláří, papírenský a potravinářský průmysl. V celkových číslech jsou však insolvencí nejvíce postiženy firmy v oblasti velkoobchodního a maloobchodního prodeje a stavebnictví.

Zhruba polovina insolvenčních návrhů u právnických osob končí prohlášením úpadku. Řešení úpadku je možné dvěma způsoby, buď konkursem, nebo stále málo využívanou reorganizací. Konkurs je způsob řešení úpadku spočívající v tom, že na základě rozhodnutí o prohlášení konkursu jsou zjištěné pohledávky věřitelů poměrně uspokojeny. Konkursů bylo v prosinci 2010 prohlášeno 122. V porovnání roku 2009 a 2010 není vývoj v počtu prohlášených konkursů nijak dramatický, meziroční nárůst činí tři procenta.

V meziročním srovnání kopíruje počet konkursů prohlášených v roce 2010 úroveň roku 2009, který byl proti předchozím rokům zlomový a zahájil výrazný nárůst počtu konkursů. Přesto počet prohlášených konkursů nedosahuje úrovně z přelomu tisíciletí.

V roce 2011 očekává Creditreform u firemních insolvencí další mírný nárůst mezi čtyřmi až sedmi procenty. Důvodem bude snížení počtu státních zakázek v rámci plánovaných úsporných opatření. Toto bude mít dopad zejména do odvětví stavebnictví a navazujících odvětví, například výrobu stavebních hmot, výrobu plastových výrobků apod.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web