Lucemburk chce s Londýnem soupeřit o post evropského finančního centra

Pokud se Britové v nadcházejícím referendu rozhodnou opustit Evropskou unii, Lucembursku to možná tolik vadit nebude. Místní ministerstvo financí představilo plán, na základě kterého by mělo s Londýnem soupeřit o místo evropského finančního centra. Právě bankéři ze City by v případě britského odchodu z Evropské unie mohli ztratit nejvíce.

Centrum Lucemburku
8.12.2015 19:57   |  

„Lucemburské finanční centrum bude nadále zvyšovat svoji konkurenceschopnost a usilovat o pozici oblíbeného investičního místa v rámci Evropské unie,“ řekl listu Telegraph šéf veřejnosoukromé skupiny Lucembursko pro finančnictví Nicolas Mackel. „Lucembursko má velmi dobrou strategickou polohu pro elitu evropského sektoru finančních technologií. Nabízí vhodné regulatorní a investiční prostředí, aby tu přinášeli na trh nové produkty a služby.“

Už nyní je velkovévodství největším unijním centrem pro zakládání a správu investičních fondů. Důležité jsou také místní správcovské banky, které se specializují na udržování individuálního či firemního majetku. Lucembursko se chce v budoucnu stát centrem inovací v oboru digitálních finančních technologií. Podle plánu by se také mělo zaměřit na peníze přicházející z rozvíjejících se trhů, zejména toho čínského. Velkoknížectví chce také posílit služby klientům se jměním nad 30 milionů dolarů.

Lucemburk se kromě klasických finančních služeb specializuje i na podporu filantropie a nákupy umění. Minulý rok u letiště vzniklo za tímto účelem speciálně upravené skladiště za 50 milionů eur. Bezpečnostní opatření čítají tři stovky kamer, půlmetrové ocelové dveře a ostnatý drát kolem areálu. V areálu se udržuje teplota i vlhkost vhodné pro uchovávání uměleckých děl, hasící systém místo kropení vodou ze vzduchu nasává kyslík.

Britská konkurence

To všechno má Lucembursku pomoci v boji o post evropského finančního centra. Tím je zatím Londýn a podle některých kritérií mu tento post náleží i v globálním měřítku. Mnoho velkých evropských firem se ovšem obává toho, že odchod z Evropské unie by mohl ohrozit jeho pozici. Dalším problémem Londýna jsou proti Lucembursku vyšší daně i přísnější regulace.

Ve zprávě se sice britská metropole přímo nezmiňuje, ale zdůrazňuje, že Lucembursko je „pevně oddané a zakořeněné v Evropské unii“. „Je to perfektní výchozí místo pro byznysové operace ať už v rámci eurozóny nebo celé Evropské unie,“ píše se dále ve zprávě.

Vláda si hodně slibuje i od vznikající unie kapitálových trhů, která má za úkol do Evropské unie přivést nedostatkové investice i pomocí alternativních zdrojů financování, včetně kapitálových trhů, rizikového kapitálu nebo skupinového financování.


Čtěte také:

Studie: Londýnské City poroste, pokud bude Británie v EU

Londýn bere byznys Wall Street

Jan Pavec Autor: Jan Pavec redaktor E15.cz

Komentáře

Čtěte také

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři

Zadlužený Kovosvit má nové vedení, o firmu se zajímají investoři aktualizováno

Firmu Kovosvit MAS ze Sezimova Ústí, která má finanční problémy, vede nový manažerský tým. Bývalý pověřený ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Zaměstnanci stále nedostali… více

Mobilní web