Lucembursko omezí bankovní tajemství, Rakousko ne

Boj proti daňovým únikům graduje. Lucembursko je připraveno částečně prolomit bankovní tajemství v zemi s cílem omezit daňové úniky, uvedl lucemburský ministr financí Luc Frieden. Naopak rakouské ministerstvo financí uvedlo, že Vídeň to stále odmítá.

 ilustrační foto
7.4.2013 15:22   |  

Lucembursko a Rakousko jsou jediné země EU, které dosud s odvoláním na bankovní tajemství automaticky nepředávají na žádost justice informace o účtech, které u jejich bank mají obyvatelé jiných zemí EU.

Anketa

Má být prolomeno bankovní tajemství?

Ano   68% Ne   32%

V anketě hlasovalo 302 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

„Chceme posílit spolupráci se zahraničními daňovými úřady. Mezinárodní vývoj směřuje k automatické výměně bankovních informací. Již se tomu úplně nebráníme,“ řekl Frieden v německém deníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung. Jako příklad informací, které by Lucembursko mohlo poskytovat unijním zemím, odkud majitelé účtů pocházejí, uvedl výplatu úroků klientům bank.

Rakousko však navzdory sílícímu tlaku zahraničních partnerů svůj přístup k bankovnímu tajemství nezmění, protože to situace nevyžaduje, reagoval na nový postoj Lucemburska mluvčí rakouského ministerstva financí Gregor Schütze.

K prolomení bankovního tajemství vyzývá Francie a Německo

Německý ministr financí Wolfgang Schäuble, jeho francouzský protějšek Pierre Moscovici a Evropská komise nedávno vyzvali k prolomení bankovního tajemství v Lucembursku a Rakousku.

Rakouská ministryně financí Maria Fekterová v pátek vzkázala, že upřednostňuje bilaterální dohody, jaké Rakousko například podepsalo v dubnu 2012 se Švýcarskem a letos v lednu s Lichtenštejnskem. „Umožňuje to zdaňovat účty, aniž bychom museli prolamovat bankovní tajemství,“ tvrdí konzervativní politička. „Lidé mají právo, aby jejich spořivý účet byl chráněn nejen v rovině peněžní, ale také před přehnaným zpřístupněním, ke kterému by došlo při automatické výměně bankovních informací,“ dodala rakouská ministryně.

Evropský parlament v roce 2010 varoval, že bez prolomí bankovního tajemství v unii a bez zavedení automatické výměny informací o dani z příjmu a DPH mezi jednotlivými zeměmi přicházejí státní pokladny každý rok kvůli daňovým únikům o zhruba 200 miliard eur (asi 5,1 bilionu korun).


Také čtěte:

Kalousek: Přesídlením firem do daňových rájů přichází Česko jen o miliardy

Únik dat odhalil tajemství karibského souostroví. Skrývá majetky z celého světa

Mezi daňové ráje se nově prosazují i Gibraltar nebo Emiráty


Autor: čtk, nos

Komentáře

Čtěte také

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

WhatsApp chce zabít SMS, umožní firmám posílat zprávy přímo uživatelům

Když v roce 2014 Facebook za 22 miliard dolarů pohltil 50členný startup WhatsApp, byl to velký krok – aplikace už v té době byla celosvětově oblíbená a používalo jí přes půl… více

Mobilní web