Lucembursko vstoupilo do projektu čínské rozvojové banky AIIB

Čínský projekt mezinárodní rozvojové banky pro Asii získal další zakládající členy. Řady přihlášených zemí Evropské unie rozšířilo Lucembursko a v Asii přihlášku podala Jižní Korea. Soul je tak dalším spojencem USA, který se k čínskému projektu přihlásil i přes nevoli Washingtonu. Zájem o členství vyjádřil také Tchaj-wan, jeho vyhlídky jsou ale z politických důvodů nejasné, uvedla agentura Reuters.

Šanghaj, s 23 miliony obyvatel nejlidnatější město
Čínské republiky, je považována za nový pupek světa
27.3.2015 8:59   |  

Čínské ministerstvo financí sdělilo, že Lucembursko bylo přijato za zakládajícího člena Asijské banky pro investice do infrastruktury (AIIB), a jejich počet se tak zvýšil na 28. Peking uvedl, že nyní se zpracovávají přihlášky Británie, Německa, Francie, Itálie, Švýcarska a Jižní Koreje. Uzávěrka pro přijímání zakládajících členů je 31. března.

Oznámení o přihlášce Jižní Koreje do AIIB dnes výrazně podpořilo akcie jihokorejských oceláren a dalších výrobců. Vláda v Soulu řekla, že tyto firmy by měly díky zapojení se do projektů infrastruktury po celé Asii získat mnohem více zakázek. Čína je pro Jižní Koreu největším obchodních partnerem a obě země v nejbližších měsících podepíšou vzájemnou dohodu o volném obchodě.

Mimo zůstávají už jen Japonsko a Austrálie

V oblasti Asie a Tichomoří zůstávají z velkých zemí mimo už jen Japonsko a Austrálie. Austrálie sdělila, že se kloní ve prospěch připojení, Tokio ale zůstává opatrné. Japonský ministr financí Taró Aso dnes uvedl, že Peking by mu musel dát záruky ohledně dodržování standardů pro úvěry, složení rady ředitelů a dalších věcí, které vesměs kopírují výhrady Spojených států. Washington se obává, že nová rozvojová banka nebude dodržovat přísná měřítka poskytování úvěrů, finanční transparentnosti či sociálních a ekologických norem, jimiž se řídí Světová banka a Mezinárodní měnový fond (MMF).

O vstup do AIIB vyjádřil zájem i prezident Tchaj-wanu Ma Jing-ťiou, uvedl ale, že jeho země pozvánku nedostala. Čína považuje Tchaj-wan za svou odštěpenou provincii a staví se proti jeho členství v mezinárodních organizacích, pokud by přiznávalo ostrovu státní suverenitu.

AIIB navrhla v roce 2013 Čína jako instituci pro financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Největším akcionářem v ní má být rovněž Čína, která také slíbila, že poskytne většinu počátečního kapitálu v celkové sumě 50 miliard dolarů (1,3 bilionu korun). ————– Čtěte také:

Čína má nové spojence: Do její asijské banky vstoupí i Německo či Francie

Čína s partnery odstartovala novou banku, rivala světové banky

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Mondelez v Česku odepsal 636 milionů, vyčlenil kávový byznys

Společnost Mondelez ČR, která vyrábí cukrovinky Opavia či sušenky Bebe, snížila základní jmění o 636 milionů na necelých 130 milionů, tedy o 83 procent. Peníze si nestáhla… více

Komerční prezentace
Mobilní web