Maďarská vláda zvažuje zřízení banky pro chudé

10.9.2010 9:16   |  

Maďarská vláda uvažuje o zřízení banky pro chudé. „Považujeme tento koncept za hodný podpory, ale zatím tuto možnost jen zkoumáme,“ sdělil státní tajemník zodpovědný za společenskou integraci Zoltán Balog. V tisku se mezitím objevily informace, že banka už měla začít s poskytováním prvních úvěrů.

Nedůvěru v tuto formu půjčování sociálně slabším občanům přiživil samotný otec myšlenky, bangladéšský laureát Nobelovy ceny Muhammad Yunus, podle kterého se ve střední Evropě podobný model nedá uskutečnit, protože nejchudší, především Romové, když získají nějaké peníze, ihned je také utratí.

V Maďarsku působí už od letošního jara nadace s názvem Východisko. Jde o neziskovou organizaci, která experiment zahájila. Programu se ujala Raiffeisenbank, dnes ho vede nadace pro šance podnikatele Andráse Polgára.

Do ní se kromě něj a jeho kolegů z bankovní sféry zapojili herci, hudebníci či literáti. Polgár ale upřesňuje: „Vytváříme možnost, aby ti, kteří se do projektu zapojí, se stali soběstačnými a mohli se postarat o sebe sami, bez pomoci zvenčí. Úvěr není cíl, ale prostředek.“

Budapešť

Autor: Gregor Martin Papucsek

Komentáře

Čtěte také

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Olympijský výbor Rusko z Ria nevyloučil, rozhodovat budou svazy

Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích… více

Mobilní web