Maďarsko asi bude pomáhat bankám

7.4.2011 7:15   |  

Zatímco oči evropských lídrů se upírají na zadlužené Portugalsko, s jehož závazky mu jako členovi klubu společné měny bude muset eurozóna pomáhat, s hlubokými problémy se stále potýká Maďarsko, nejzadluženější z nových členských zemí EU. Ochranný evropský deštník na něj ale nedosáhne, musí si pomoci samo, takže stále sahá k nestandardním opatřením.

Na trhu se nyní spekuluje o tom, že vláda už má hotový plán na pomoc předluženým maďarským majitelům hypoték. Ti se do dluhové pasti dostali tak, že si úvěry nabrali v cizích měnách. Vláda prý má plán, že převezme hypotékami zatížené nemovitosti, které jsou více než devadesát dní po splatnosti. Těch je podle deníku Magyar Hírlap 115 tisíc. Pokud by vláda nenašla řešení, každý měsíc jich zhruba pět tisíc přibude. Pokud dlužník nezvládne svou situaci vyřešit, stane se z převzaté nemovitosti de facto sociální bydlení. Dlužníkům, kteří nesplácejí méně než devadesát dní, nabídne nové úvěry se zastropovanou sazbou.


Čtěte také: Sedm maďarských bank má kvůli vysokému podílu deviz nižší rating od Moody's


Spekulace přichází den poté, co maďarské banky dostaly tvrdou ránu od agentury Moody’s. Ta snížila rating sedmi největším maďarským bankám – některé z nich patří do týchž mateřských skupin jako české banky. Moody’s uvedla, že banky trápí zhoršování kvality aktiv kvůli špatným hypotékám na domy a komerční nemovitosti a snižování zisků. Vládní pomoc by podle analytiků mohla bankám pomoci a opět nastartovat úvěrovou aktivitu.

Dluhy domácností v cizích měnách, jichž je sedmdesát procent, a obrovské zadlužení maďarských rodin nejsou jediným ožehavým problémem. Vláda bojuje s vysokým deficitem i státním zadlužením a i tato opatření jsou vnímána jako nestandardní.

Na sklonku roku Maďarsko přistoupilo k de facto znárodnění vkladů občanů na soukromých penzijních fondech a převedlo je do státní kasy. Tento týden vláda oznámila, že z těchto úspor vykryje část dluhu státních železnic MÁV a BKV, zbytek by měl jít na snížení deficitu. S týmž cílem Maďarsko loni zavedlo speciální daně, například bankovní či telekomunikační. Země se musela ke snížení dluhů zavázat MMF, jehož pomoc během krize čerpala.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web