Maďarsko prohrává. Deficit již činí téměř 90 procent celoročního plánu

Deficit státního rozpočtu Maďarska se za první čtvrtletí přiblížil limitu stanovenému za celý letošní rok. Podle údajů ministerstva financí měla země na konci března deficit 230,9 miliardy forintů (19,2 miliardy korun), což odpovídá 89,8 procentům celoročního plánu.

 Maďarsko, demonstrace
5.4.2012 21:16   |  

Důvodem jsou částečně vyšší náklady na obsluhu dluhu a nižší příjmy ve srovnání se stejným obdobím 2011. Zpráva zvýší tlak na vládu, aby omezila své výdaje, a odvrátila tak hrozbu, že bude odstřihnuta od peněz z Evropské unie.


Také čtěte: http://zpravy.e15.cz/zahranicni/ekonomika/mmf-by-mohl-madarsku-pujcit-az-15-miliard-eur-756513 MMF by mohl půjčit Maďarsku až 15 miliard eur


EU minulý měsíc zavedla proti Maďarsku disciplinární řízení, protože země má nadměrný rozpočtový schodek od svého připojení k EU v roce 2004, a zmrazila zemi peníze z kohezního fondu. Maďarsko má rovněž nejvyšší zadlužení ze zemí střední Evropy a usiluje o půjčku od Mezinárodního měnového fondu a EU, která jí má pomoci snížit vysoké náklady na dluh.


Také čtěte: Desítky maďarských škol kvůli krizi přecházejí pod křídla církve


Ministři financí EU rozhodli pozastavit Maďarsku od příštího roku přístup k téměř půl miliardě eur (přes 12 miliard korun) z kohezního fondu, protože dostatečně nebojuje proti nadměrným rozpočtovým deficitům. Budapešť však může ještě toto rozhodnutí změnit, pokud do konce června představí nápravná opatření. Ministři budou 22. června přehodnocovat své rozhodnutí a pokud je Maďarsko přesvědčí, že podniká dostatečné kroky ke snížení deficitu, své rozhodnutí zruší, napsala agentura Reuters.

Autor: nos,čtk

Komentáře

Čtěte také

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Medikamenty jsou příliš levné, některé kvůli tomu mizí z trhu

Řadu let se v Česku daří držet veřejné náklady na léky na uzdě. Nejdříve díky systému úředního stanovování cen a úhrad podle těch nejnižších v Evropě, pak díky dohodám Všeobecné… více

Mobilní web