Maďarsko se vrátilo na kapitálový trh

Maďarská vláda již nebude potřebovat pomoc Mezinárodního měnového fondu. Země se včera po dvou letech vrátila na mezinárodní kapitálové trhy a hned vydala státní dluhopisy. Získala tím celkem 3,25 miliardy dolarů (asi 61,2 miliardy korun).

Viktor Orbán
13.2.2013 17:30   |  

Maďarsko je nejzadluženější zemí střední Evropy. O poskytnutí záložního úvěru se Budapešť v minulosti snažila jednat s Mezinárodním měnovým fondem i Evropskou unií, jednání však loni skončila kolapsem. Maďarsko musí v letošním roce umořit splatné závazky v objemu 5,12 bilionu forintů (asi 445 miliard Kč). Úspěšný prodej dolarových dluhopisů by měl zajistit, že Budapešť všechny závazky vyrovná, pokud půjde hladce i prodej bondů v domácích aukcích.

Země proto plánuje vydávat dluhopisy i v budoucnu, celkem si chce letos půjčit až 6,75 miliardy dolarů. Experti se shodují, že Maďarsko je na dobré cestě k odpovědné fiskální politice. „S tou dnešní emisí bude vláda pravděpodobně schopna zajistit si financování až do voleb i bez pomoci MMF,“ poznamenal analytik finančního ústavu MKB Bank Zsolt Kondrat.

Uklidnění situace je politicky výhodné pro doma i v zahraničí kontroverzního premiéra Viktora Orbána, který bude potřebovat podporu před volbami v roce 2014 a právě nezávislost na MMF mu pravděpodobně přinese voličské hlasy. „On chce v nekonvenční hospodářské politice pokračovat, je zde ale i symbolický prvek: bojuje za národní suverenitu a nemůže si dovolit se vzdát měnovému fondu,“ říká analytik Peter Kreko z koncepčního centra Political Cupital. V posledních parlamentních volbách v roce 2010 získala Orbánova strana Fidesz přes 50 procent. Opozice je roztříštěná.


Také čtěte:

Orbán: Zavést euro už pro Maďarsko není povinností

Orbán smetl ze stolu podmínky MMF a EU


Autor: fuj, čtk

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web