Madrid tlačí kampeličky k navýšení kapitálu

25.1.2011 17:24   |  

Španělská vláda pohrozila slabým záložnám znárodněním v zájmu obnovení důvěry ve španělskou ekonomiku, pokud se jim nepovede navýšit svůj kapitál.

Španělská ministryně financí Elena Salgado uvedla, že dodatečný kapitál, který bude španělský bankovní systém potřebovat, nepřekročí 20 miliard eur, tedy spodní hranici odhadu ekonomů a analytiků. Podle Salgado by kapitál měl ideálně přijít od privátních investorů a nikoli od státu.

Španělsko již utratilo 15 miliard eur na rekapitalizaci veřejně neobchodovaných družstevních záložen (takzvaných cajas). Záložny byly tvrdě zasaženy kolapsem španělské realitní bubliny v roce 2007.
„Musíme zajistit důveru v náš finanční sektor,“ prohlásila ministryně Salgado na tiskové konferenci a uvedla, že španělská vláda chce odstranit jakékoliv pochybnosti o solventnosti tamních finančních institucí.

Všechny španělské finanční společnosti budou muset dosáhnout osmi procent kapitálu Tier 1 (jádrový kapitál). Ještě více to bude u společností za kterými nestojí žádní soukromí investoři a spoléhají se jen na cizí kapitál.

Kapitálový požadavek osmi procent bude muset být naplněn do podzimu letošního roku, jinak bude slabých institucím hrozit úplné či částečné zestátnění. Požadavek kapitálové přiměřenosti jde ještě za nároky regulace Basel III, která bude požadovat Tier 1 kapitál sedm procent, čas na splnění této podmínky je navíc až do roku 2019.

Silné španělské finanční domy jako Santander, BBVA nebo katalánská záložna La Caixa dosahují v průměrného Tier 1 8,5 procenta.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Bernard plánuje druhý pivovar, investuje stovky milionů

Výstav Rodinného pivovaru Bernard stoupl za pět let o polovinu a jen loni meziročně o 14 procent. Nárůst produkce tak přiměl pivovar natěsnaný v historickém centru Humpolce začít… více

Komerční prezentace
Mobilní web