Majitel České spořitelny letos čeká rekordní ztrátu

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, do které patří rovněž Česká spořitelna, očekává v letošním roce čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur (44 miliard korun) kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku. Do takového mínusu se skupina ještě nikdy nepropadla.

Ilustrační foto
3.7.2014 19:48   |  

Erste předpokládá, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny. Výsledky bulharské divize podle Erste negativně ovlivní zvýšení rezerv související se snahou tamní centrální banky o omezení špatných úvěrů v bankovním systému.

Loni se čistý zisk Erste Group Bank propadl na pouhých 61 milionů eur z 483,5 milionu eur v předchozím roce.

O 6,2 procenta na necelých 16 miliard korun loni klesl i zisk České spořitelny. Výsledky ovlivnilo zejména snížení čistého úrokového výnosu, zvýšení zisků z obchodních operací, snížení výnosů z finančních aktiv a pokračující pokles provozních nákladů hlavně v první polovině loňského roku.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.


Čtěte také:

Zeman: Erste zvažuje přestěhování sídla do Prahy

Erste klesl zisk o dvě pětiny. Na vině jsou nízké úroky a malá poptávka

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy

Amazon v Dobrovízi najel na plnou kapacitu, zaměstnancům zvýší platy Fotogalerie

Internetový obchod Amazon plně zprovoznil svůj areál ve středočeské Dobrovízi. Zástupci firmy a obce Dobrovíz dnes společně přestřihli pásku u nové skladovací věže distribučního… více

Mobilní web