Majitel České spořitelny letos čeká rekordní ztrátu

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, do které patří rovněž Česká spořitelna, očekává v letošním roce čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur (44 miliard korun) kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku. Do takového mínusu se skupina ještě nikdy nepropadla.

Ilustrační foto
3.7.2014 19:48   |  

Erste předpokládá, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny. Výsledky bulharské divize podle Erste negativně ovlivní zvýšení rezerv související se snahou tamní centrální banky o omezení špatných úvěrů v bankovním systému.

Loni se čistý zisk Erste Group Bank propadl na pouhých 61 milionů eur z 483,5 milionu eur v předchozím roce.

O 6,2 procenta na necelých 16 miliard korun loni klesl i zisk České spořitelny. Výsledky ovlivnilo zejména snížení čistého úrokového výnosu, zvýšení zisků z obchodních operací, snížení výnosů z finančních aktiv a pokračující pokles provozních nákladů hlavně v první polovině loňského roku.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.


Čtěte také:

Zeman: Erste zvažuje přestěhování sídla do Prahy

Erste klesl zisk o dvě pětiny. Na vině jsou nízké úroky a malá poptávka

Autor: čtk, bru

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web