Majitel České spořitelny letos čeká rekordní ztrátu | E15.cz

Majitel České spořitelny letos čeká rekordní ztrátu

Majitel České spořitelny letos čeká rekordní ztrátu
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: ddqhu

ČTK
bru

Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, do které patří rovněž Česká spořitelna, očekává v letošním roce čistou ztrátu v objemu až 1,6 miliardy eur (44 miliard korun) kvůli problémům v Maďarsku a Rumunsku. Do takového mínusu se skupina ještě nikdy nepropadla.

Erste předpokládá, že její aktivity v Maďarsku negativně zasáhne snaha tamní vlády přenést na banky část ztrát, které Maďarům u devizových úvěrů přineslo oslabení domácí měny. Výsledky bulharské divize podle Erste negativně ovlivní zvýšení rezerv související se snahou tamní centrální banky o omezení špatných úvěrů v bankovním systému.

Loni se čistý zisk Erste Group Bank propadl na pouhých 61 milionů eur z 483,5 milionu eur v předchozím roce.

O 6,2 procenta na necelých 16 miliard korun loni klesl i zisk České spořitelny. Výsledky ovlivnilo zejména snížení čistého úrokového výnosu, zvýšení zisků z obchodních operací, snížení výnosů z finančních aktiv a pokračující pokles provozních nákladů hlavně v první polovině loňského roku.

Erste je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Vedle České republiky a Rakouska působí v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku, v Chorvatsku a v Srbsku.

Autor: ČTK, bru
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!