Majitele může letos změnit několik bank

4.1.2011 6:29   |  

Letošní rok se může stát obdobím změn ve vlastnictví bank působících na českém trhu. Kromě Volksbank, kterou chce její matka prodat v balíku se sesterskými pobočkami v regionu střední a východní Evropy, se opět objevují spekulace o prodeji pobočky německé LBBW. Server Česká pozice napsal, že se o tuto banku s bilanční sumou 29 miliard korun zajímá tuzemská skupina PPF a italská firma Intesa Sanpaolo.

Svoji českou pobočku by letos mohla opět chtít prodat také italská Banco Popolare, které ztroskotala předchozí transakce s fondem AnaCap.

Nicméně případný prodej Volksbank ruské bance Sberbank by byl nejvýznamnější operací na českém trhu. Ke konci třetího čtvrtletí Volksbank spravovala majetek v objemu 49 miliard korun a vydělala 192 milionů korun.


Čtěte také: Ruská bankovní jednička míří do Česka


Ve skupině Volksbank International (VBI) je česká banka druhou největší účastí po Rumunsku. V této balkánské zemi patří Volksbank mezi největší banky. VBI má bilanční sumu 14 miliard eur, účetní hodnota se pohybuje kolem 1,25 miliardy eur. Vlastníkem je z 51 procent rakouská ÖVAG, po 24,5 procenta drží německá DZ-Gruppe a francouzská Banque Populaire. I tito akcionáři mohou prodávat – za předpokladu, že jim bude vyhovovat cena. Pro rakouskou matku ÖVAG má být letošní rok hodně důležitým. Musí totiž vrátit 300 milionů eur rakouskému státu. Z tohoto důvodu už šéf Gerald Wenzel oznámil navýšení kapitálu. VBI má za sebou problémy v Rumunsku, její loňský zisk má být minimální. Pokud by transakce se Sberbank dopadla, na český trh by nastoupil velký hráč.

Sberbank of Russia (Sberbank) je největší bankou v Rusku i ve střední a východní Evropě. Drží přibližně 30 procent veškerého ruského bankovního jmění a zaměstnává 240 tisíc lidí. Jejím zakladatelem a většinovým akcionářem je centrální banka Ruské federace, jíž patří 60 procent hlasovacích práv. Sberbank má v Rusku nejrozvětvenější pobočkovou síť, aktivní je také v Kazachstánu, Bělorusku a na Ukrajině.

Na Štědrý den Sberbank oznámila, že se dohodla se singapurskou Oversea-Chinese Banking Corporation na nezajištěném úvěru ve výši 250 miliard dolarů, který má výrazně posílit partnerství s asijským protihráčem.

Autor: Tereza Zavadilová, Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web