Majitele může letos změnit několik bank

4.1.2011 6:29   |  

Letošní rok se může stát obdobím změn ve vlastnictví bank působících na českém trhu. Kromě Volksbank, kterou chce její matka prodat v balíku se sesterskými pobočkami v regionu střední a východní Evropy, se opět objevují spekulace o prodeji pobočky německé LBBW. Server Česká pozice napsal, že se o tuto banku s bilanční sumou 29 miliard korun zajímá tuzemská skupina PPF a italská firma Intesa Sanpaolo.

Svoji českou pobočku by letos mohla opět chtít prodat také italská Banco Popolare, které ztroskotala předchozí transakce s fondem AnaCap.

Nicméně případný prodej Volksbank ruské bance Sberbank by byl nejvýznamnější operací na českém trhu. Ke konci třetího čtvrtletí Volksbank spravovala majetek v objemu 49 miliard korun a vydělala 192 milionů korun.


Čtěte také: Ruská bankovní jednička míří do Česka


Ve skupině Volksbank International (VBI) je česká banka druhou největší účastí po Rumunsku. V této balkánské zemi patří Volksbank mezi největší banky. VBI má bilanční sumu 14 miliard eur, účetní hodnota se pohybuje kolem 1,25 miliardy eur. Vlastníkem je z 51 procent rakouská ÖVAG, po 24,5 procenta drží německá DZ-Gruppe a francouzská Banque Populaire. I tito akcionáři mohou prodávat – za předpokladu, že jim bude vyhovovat cena. Pro rakouskou matku ÖVAG má být letošní rok hodně důležitým. Musí totiž vrátit 300 milionů eur rakouskému státu. Z tohoto důvodu už šéf Gerald Wenzel oznámil navýšení kapitálu. VBI má za sebou problémy v Rumunsku, její loňský zisk má být minimální. Pokud by transakce se Sberbank dopadla, na český trh by nastoupil velký hráč.

Sberbank of Russia (Sberbank) je největší bankou v Rusku i ve střední a východní Evropě. Drží přibližně 30 procent veškerého ruského bankovního jmění a zaměstnává 240 tisíc lidí. Jejím zakladatelem a většinovým akcionářem je centrální banka Ruské federace, jíž patří 60 procent hlasovacích práv. Sberbank má v Rusku nejrozvětvenější pobočkovou síť, aktivní je také v Kazachstánu, Bělorusku a na Ukrajině.

Na Štědrý den Sberbank oznámila, že se dohodla se singapurskou Oversea-Chinese Banking Corporation na nezajištěném úvěru ve výši 250 miliard dolarů, který má výrazně posílit partnerství s asijským protihráčem.

Autor: Tereza Zavadilová, Igor Záruba

Komentáře

Čtěte také

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Čeští milionáři sází na reality, majetek jim roste rychleji než v Evropě

Česko patří mezi země s nejrychleji rostoucím počtem dolarových milionářů v Evropě. Tvrdí to studie poradenské firmy Cap Gemini, podle níž se loni řady tuzemských boháčů rozrostly… více

Mobilní web