Makléři ustupují od refinancování

23.8.2010 6:57   |  

První a jediný kamenný obchod specializovaný na refinancování hypoték po roce skončil. Hyposhop v pasáži Černá růže na pražských Příkopech nenaplnil očekávání, která jeho majitelé, skupina Hyposervis, vkládali do refinancování jako zdroje dalších příjmů hypotečních makléřů.

Jak přiznal ředitel Hyposervisu Milan Roček, Hyposhop, zaměřený výhradně na jeden produkt, se nevyplatil. „Refinancování jsme spojili s ostatní činností Hyposervisu,“ řekl Roček deníku E15. Hyposhop podle něho zaostal za původním očekáváním hlavně kvůli chování bank. „Jakmile banky zjistí, že klient chce refinancovat, na poslední chvíli mu nabídnou lepší podmínky. Hodně zprostředkovatelů už kvůli tomu od refinancování ustoupilo,“ tvrdí ředitel Hyposervisu.

Hyposhop vzbuzoval při vstupu na trh velká očekávání, protože mnoha lidem končilo období fixace úrokových sazeb. Podle odhadu si mělo novou sazbu na hypotéku loni vyřizovat až 70 tisíc lidí.
„Častá praxe bank, kdy klientům nakonec úrokovou sazbu sníží, je pro hypoteční makléře určitým způsobem demotivující. Nelze však říci, že by makléři kvůli tomu služby týkající se refinancování hromadně omezovali,“ vysvětluje manažerka Asociace hypotečních makléřů (AHM) Petra Horáková Krištofová. Mnoho klientů totiž refinancuje i z jiných důvodů, než je výše úrokové sazby.

Asociace makléřů si sice nevede přesné statistiky, nicméně Petra Horáková Krištofová odhaduje, že zájem klientů o refinancování je v meziročním srovnání přibližně stejný.
Loni na jaře vstoupilo na trh hypotečních makléřů hned několik hráčů, kteří měli velké plány. Vedle Hyposhopu to byly firmy Clever CZ či ABCD Finance.

Clever CZ vyhlašoval, že do konce letošního roku bude mít na 800 poradců. Záměr se zdaleka nepodařilo naplnit a mobilní telefon firmy dnes hlásí, že volané číslo neexistuje. Firma ABCD Finance se na refinancování také výrazněji nesoustředí. „Budoucnost firmy na tom v žádném případě nestavíme. Refinancování obecně je na ústupu,“ podotýká jednatel ABCD Finance Kojzar.

Autor: Denisa Novotná

Komentáře

Čtěte také

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu

Irák chce podpořit ceny ropy, hodlá však dál zvyšovat těžbu aktualizováno

Irák je odhodlán sehrát v rámci kartelu OPEC aktivní roli při podpoře cen ropy. Řekl to dnes tamní ministr ropného průmyslu Džabár Alí Luajbí. Dodal však, že jeho země bude… více

Mobilní web