Malé banky trpí krizí více než giganti

17.6.2010 7:26   |  

Zatímco největší banky procházejí krizí úspěšně, o malých ústavech to tak úplně neplatí. Jak vyplývá z údajů České národní banky, souhrnný zisk malých bank klesl během roku 2009 o 65 procent, když dosáhl 476 milionů korun. Ještě v roce 2007 to bylo zhruba třikrát tolik. Některé z bank hospodaří dokonce se ztrátou, jako třeba Evropsko-ruská banka či Banco Popolare.

Pro srovnání: velké bankovní čtyřce (KB, ČSOB, ČS a UCB) ve stejné době vzrostl čistý zisk o 42 procent na 45,98 miliardy korun.

Letos se sice hospodaření malých bank lepší, ale jen málo. Ve čtvrtletí jim čistý zisk meziročně vzrostl o 70 milionů korun na 464 milionů. Z celkových 39 bank působících na českém trhu jich ztrátu vykázalo devět.

Malé banky totiž více než ostatní typy bank trpí nesplácením úvěrů. Zatímco celkově je v sektoru nespláceno 5,8 procenta půjček, u malých bank jsou to 9,3 procenta. „Pokles či stagnace ve vývoji rentability některých malých bank může být způsobena jejich orientací na rizikovější segment klientů v oblasti úvěrového portfolia i případně zúžením prostoru pro úvěrové financování retailové klientely s nižší bonitou,“ říká Olga Šeflová z Bankovního institutu. Některé banky proto podle ní zvýší poplatky. To v poslední době udělala například ztrátová mBank.

Naopak vydělávají malé banky orientované na bohaté klienty jako Privatbanka či J&T.

„Malých privátních bank, zaměřených na bohatší klientelu se vliv finanční krize nedotýká,“ dodala Šeflová.

Pobočka polské mBank se zatím ze ztráty nedostala. Z výsledků mateřské BRE Bank vyplývá, že česká a slovenská pobočka mBank ve čtvrtletí souhrnně prodělaly 108 milionů korun. Ztráta mBank postupně klesá, Janusz Mieloszyk z banky pro deník E15 před časem odhadl, že do zisku se překlopí nejpozději za dva roky.

Do zisku se z loňské hluboké ztráty letos dostala LBBW Bank. Zatímco loni prodělala přes tři čtvrtě miliardy korun, letos za tři měsíce dosáhla zisku 23 milionů korun.

Banco Popolare (BP) za první tři měsíce skončila se ztrátou 17 milionů korun, loni to bylo 72 milionů korun. Pobočku italské banky na sklonku roku koupil investiční fond AnaCap. Ten podle informací z trhu chystá expanzi pobočkové sítě, například prostřednictvím franšíz, nicméně převzetí banky mu dosud neposvětila ČNB. Plány nechce banka komentovat. „V současné době se nemůžeme vyjádřit, jelikož Banco Popolare ČR není přímým účastníkem řízení, v rámci něhož požádal AnaCap Financial Partners ČNB o souhlas s nabytím akcií banky,“ uvedl Gabriel Tkáč z BP.

Ztrátu se podařilo ve čtvrtletí snížit také Evropsko-ruské bance, která prodělala 8,7 milionu korun oproti předchozím dvaatřiceti.

Evropsko-ruská banka, která se orientuje hlavně na obchodní vztahy s Ruskem, spravuje tři čtvrtě miliardy korun. Banco Popolare (která má řadu italských klientů) spravuje čtyři miliardy korun a mBank v Česku spravuje vklady za 21 miliard korun.

Autor: Tereza Zavadilová

Komentáře

Čtěte také

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala

Obchodní dohoda TTIP asi nebude, jednání podle Gabriela zkrachovala aktualizováno

Jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy v podstatě zkrachovala. Televizi ZDF to řekl německý vicekancléř a ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Plánovaná… více

Mobilní web