Malým hedge fondům hrozí zánik

21.9.2010 15:27   |  

Až 20 procent světových hedge fondů může letos zaniknout v důsledku nedostatku kapitálu. Podle analýzy Bank of America/Merrill Lynch, kterou zveřejnil server Patria.cz, se s potížemi potýkají především malí institucionální investoři, kteří pociťují odliv peněz nejvíce. Konkrétně jde o fondy, které spravují aktiva v objemu menším než 100 milionů dolarů.

Přestože výnosy hedge fondů budou letos 1,65 procenta, což je třetí nejhorší výsledek od roku 1990, šlo zhruba 93 procent z celkového objemu 9,5 miliardy dolarů, které do hedge fondů přitekly za letošní druhé čtvrtletí, jen větším manažerům spravujícím ve svém portfoliu sumy okolo pěti miliard dolarů a více. Podle agentury Hedge Fund Research (HFR), která statistiky hedge fondů sleduje právě od roku 1990 nyní malým hedge fondům hrozí potíže kvůli slábnoucímu ekonomickému růstu.

Server Patria.cz cituje Justina Frederickse z agentury HFR, který odhaduje, že s blížícím se koncem roku dojde k výraznému nárůstu míry ukončení činnosti hedge fondů.

Jeho odhad počítá až s 20 procenty stávajících firem. Na vině jsou podle něj nejen výkony investic, které většina manažerů aktiv stále eviduje pod svými minulými maximy, co se hodnoty aktiv týče, ale nezlepšuje se ani výkon trhů.

Globální míra likvidace hedge fondů v předchozích dvou letech činila okolo 15 procent. Odhadovaný zánik pětiny hedge fondů by přesto neměl mít výraznější dopad na obor jako celek. Celkový počet fondů by měl navíc podle odhadů HFR zůstat stabilní. Statistiky ukazují, že ke konci června působilo celosvětově takřka 7 tisíc hedge fondů s celkovým objemem peněz 1,65 bilionu amerických dolarů. Za první pololetí vložili investoři do fondů více než 23 miliard dolarů.

Autor: pda

Komentáře

Čtěte také

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Martin Čaban: Babišův křik a Dbalého psychedelie nestačí. Kabátkovi se daří

Předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš se velmi rozčiluje nad tím, že správní rada Všeobecné zdravotní pojišťovny potvrdila ve funkci ředitele Zdeňka Kabátka. Vášnivě se rozepsal… více

Mobilní web