Manažeři amerických bank byli v krizi přepláceni

26.7.2010 8:43   |  

Sedmnáct bank a finančních institucí v USA, které tamní vláda zachraňovala před kolapsem, přeplatily v době vrcholící krize své „top“ manažery o 1,6 miliardy dolarů. Uvádí to zpráva o platech na Wall Streetu zpracovaná pro Bílý dům.

Kenneth Feinberg, který zprávu připravoval, byl loňský rok pověřen prezidentem Obamou, aby dohlédl na politiku odměňování manažerů ve společnostech, které obdržely největší vládní pomoc. V březnu začal s prošetřováním udělování odměn v letech 2008 a 2009.

Platy dotyčných manažerů byly sice legální, ale neuvážené a nerozumné a banky je měly upravit pro krizové období, stojí ve zprávě. Citibank se na pomyslném žebříčku umístila na prvním místě. „Napravit náš systém odměňování je naší současnou prioritou,“ uvedl tiskový mluvčí dotyčné banky. „Od krize jsme provedli řadu opatření, aby byly bonusy založeny na dlouhodobém výsledku,“ dodal.

Dalšími hříšníky byly například banky Bank of America, JPMorgan Chase, Morgan Stanley, Goldman Sachs či firma American Express. Feinberg zkoumal kolik ze 419 společností, které z programu TARP obdržely pomoc před únorem 2009, vyplatily odměny svým 25 nejvyšším pracovníkům. Instituce musely vyplnit detaily ohledně každého zaměstnance, jenž vydělal více než půl milionu dolarů ročně.

Ze své funkce může Kenneth Feinberg ovlivňovat výši odměn managementu ve firmách, které ještě nesplatily vládní pomoc. V několika z nich tak loňský rok snížil platy až o 90 procent oproti stavu v roce předchozím. V prosinci loňského roku stanovil limit ve výši 500 tisíc dolarů ročně pro stovky zaměstnanců firem, které má stále pod kontrolou. Tento svůj post „platového cara“ ale opustí příští měsíc. Byl totiž jmenován správcem nezávislého fondu s vkladem 20 miliard dolarů, který musela založit společnost BP sloužící k úhradě škod vzniklých únikem ropy v Mexickém zálivu.


Čtěte také: Americké banky investory nepotěšily

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Nový „hlídací“ čip by měl ukončit spory o důvěryhodnosti hardwaru

Důvěřovat danému zařízení, nebo ne? Otázka nad kvalitou zabezpečení soukromých či státních citlivých dat v počítačích, mobilech a síťových prvcích se v posledních letech netýká… více

Mobilní web