Manažeři Santanderu obviněni z podvodu

26.8.2010 7:31   |  

Americká Komise pro cenné papíry obvinila manažery španělské banky z insider tradingu. Případ souvisí s nabídkou těžařské společnosti BHP Billiton, která se s 39 miliardami dolarů (přes 770 miliard korun) pokouší o nepřátelské převzetí kanadského výrobce umělých hnojiv Potash.

Juan Garcia, šéf evropského oddělení akciových derivátů v bance Santander, která je poradcem BHP Billiton, byl obviněn společně s Luisem Sanchezem. Komise nařídila zmrazit bankovní účty obviněných. Oba jsou podezřelí z nedovoleného obohacování. Transakce které uskutečnili ještě před 17. srpnem, kdy BHP Billiton oznámil zájem o převzetí firmy Potash, jim měly vydělat 1,1 milionu dolarů (téměř 22 milionů korun).

Několik dní předtím, než nabídka vyšla na veřejnost, Garcia a Sanchez nakoupili stovky takzvaných „out of money“ opcí, které přinesou profit pouze v případě, že akcie firmy Potash porostou. Dohromady utratili za opční kontrakty pouze něco přes 61 tisíc dolarů (asi 1,2 milionu korun). K operaci použili amerického on-line brokera - Interactive Brokers.

Poté, co byla zveřejněna nabídka BHP Billiton 130 dolarů (přes 2500 korun) za akcii, která představovala o 16 procent více než 112,15 dolaru (asi 2222 korun) – hodnota, na které akcie uzavřela o den dříve – oba Španělé prodali své opce a inkasovali profit ve výši 1,1 milionu dolarů.

Žádost Luise Sancheze z 18. srpna o převod půl milionu dolarů z jeho účtu u Interactive Brokers do jeho banky ve Španělsku byla brokerem zamítnuta, uvádí se v žalobě Komise pro cenné papíry.

„Garcia a Sanchez se snažili převést peníze, které pocházely z velmi podezřelých operací provedených jen pár dní předtím, do zahraničí. Kdykoliv se objeví nezákonné chování na trhu, budeme jednat okamžitě a rozhodně, abychom pachatelům zamezili profitovat z jejich nezákonné činnosti,“ řekl Daniel Hawke, šéf jednotky Komise pro cenné papíry, která má na starost potírání nelegálních praktik.

Santander je jednou z bank, které pro BHP Billiton připravily úvěrový rámec v hodnotě 45 miliard dolarů na akvizici Potash.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecké tanky přejely syrskou hranici, chtějí dostat Kurdy za Eufrat

Turecko dnes ráno zahájilo za podpory letectva mezinárodní koalice ofenzivu proti radikálům z takzvaného Islámského státu (IS) u severosyrského města Džarabulus. Podle… více

Mobilní web