Manipulace s anonymními akciemi se ztíží, vlastnictví ale stále půjde skrýt

Neomezené nakládání s akciemi na majitele končí. Firmy, které tuto formu akcií zvolí, je budou muset zapsat do centrálního depozitáře nebo uložit v listinné podobě u bank. Počítá s tím návrh ministerstva spravedlnosti, který dnes schválila vláda. Obě varianty regulace anonymních akcií zajistí možnost identifikovat jejich vlastníka, kterou budou moci využívat policisté, státní zástupci a soudci. Přístupné budou rovněž zadavatelům veřejných zakázek.

ilustrační foto
30.5.2012 12:28   |  

„Zrušení anonymních akcií je krok důležitý, ale určitě v boji s korupcí ne tak zásadní, jak se někdy prezentuje. Neřeší totiž možnosti, které komplikované vlastnické struktury firem skýtají,“ řekla vicepremiérka Karolína Peake. Za stejně důležitou považuje dohodu, že spolu s rezorty pro místní rozvoj a spravedlnosti do konce roku připraví další návrh opatření na rozkrývání vlastnické struktury společností, které se ucházejí o peníze z veřejných rozpočtů.

Anketa

Pomůže regulace anonymních akcií omezit korupci a praní špinavých peněz?

Ano, výrazně   28% Spíše ne   46% Ne, vůbec   26%

V anketě hlasovalo 152 čtenářů.
Hlasování bylo ukončeno.

další ankety

Ani podle právníků není zrušení anonymních akcií samospasitelné. Podle nich jde spíše o další z řady dílčích komplikací pro korupční jednání než skutečné řešení a zvýšení transparentnosti. „Nadále existuje celá řada způsobů, jak skutečnou vlastnickou strukturu zakrýt. Typicky například založením české společnosti, jejímž jediným akcionářem bude zahraniční společnost se sídlem v zemi, kde akcie na majitele povoleny jsou a budou,“ řekl advokát Pavel Dudák. Další možností je správa akcií vlastním jménem na cizí účet nebo založení společnosti s nastrčenými bílými koňmi.

V současné době si mohou společnosti vybrat, zda chtějí vydat své akcie na jméno či anonymně na majitele. Podle ministerstva spravedlnosti toho však lze využít například k praní špinavých peněz. „Listinné akcie na majitele mohou být prostředkem, který umožňuje snadné, nízkonákladové a v podstatě neodhalitelné provádění korupčních jednání,“ uvádí úřad Jiřího Pospíšila (ODS) v důvodové zprávě. Akcie by proto podle návrhu měly firmy buď zaknihovat - tedy zapsat do registru vedeného burzou cenných papírů, nebo imobilizovat - tedy uložit u finančních ústavů.


Více čtěte:

Lidovci jsou pro úplné zrušení anonymních akcií

Česko vede v dostupnosti údajů o firmách

Anonymní akcie se nezruší, ale budou se muset registrovat


Přísněji chce ministerstvo upravit také vlastnictví listinných akcií na jméno. Nyní jsou totiž akcionáři zapsáni pouze v seznamu vedeném společností. Seznam pak nemusí být vždy důvěryhodný. Úřad proto navrhuje zavést pro vlastníky těchto akcií povinnost nechat si posílat dividendy na bankovní účet v Evropské unii nebo v některém státu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Autor: tto

Komentáře

Čtěte také

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Babiš start EET neodloží, systém se spustí ještě před Vánoci

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozhodl, že neodloží o měsíc spuštění elektronické evidence tržeb (EET). Návrh Hospodářské komory původně zvažoval. Od 1. prosince se tak do… více

Mobilní web