Mario prohrává s tvrdou konkurencí. Nindendu dochází dech

Video Akcionáři Nintenda, tvůrce legendárního SuperMaria, mají za sebou po pondělním obchodování 6,4procentní propad hodnoty investic do tohoto herního obra. Mohlo být ale hůř, v jeden okamžik jejich akcie ztrácely i 18 procent . Trhy takto ostře zareagovaly poté, co firma v pátek snížila výhled celoročního provozního výsledku o 135 miliard jenů na ztrátu 35 miliard. Finanční rok 2013 Nintendu sice končí až v březnu 2014, přesto již nyní kvůli špatným prodejům bije na poplach.

Nintendo a jeho konzole
20.1.2014 11:05   |  

Vedení firmy zkazila plány extrémně nízká poptávka po jejích hlavních produktech – herních konzolích Wii U a 3DS. Wii U přitom mělo být prodáno na devět milionu kusů, výhled prodejních čísel nyní hovoří o pouhých 2,8 milionech, prodeje novější 3DS museli Japonci korigovat z osmnácti milionů kusů na 13,5.

„Prezident společnosti Satoru Iwata by měl zvážit, zda kompletně neopustit výrobu herního hardware,“ kritizoval Nintendo pro agenturu Bloomberg Michael Pachter, analytik z Wedbush Securities.

Zákazníci na většině trhů totiž upřednostnili konkurenční novinky PlayStation 4 od Sony a Xbox One od Microsoftu. Nintendu do plachet rovněž nehraje nový trend v herním průmyslu – například Sony zpřístupňuje své herní tituly nejen na konzolích, ale také na sekundárních zařízeních jako tablety, chytré mobilní telefony či televize.

„Byznys model postavený pouze na konzolích věští akcionářům Nintenda čirou zkázu,“ uvedli pro server BBC analytici investiční společnosti Jefferies.

„Zkoumáme, jak bychom využili silný nástup chytrých zařízení. Není to ale jen o pouhém přeprogramování her jako Mario či Zelda pro mobilní telefony,“ reagoval na kritiku Iwata.


Čtěte také:

Tržby za konzolové hry letos poprvé převýší tržby za PC hry

Sony zažila rekordní start prodeje konzole PlayStation

Příchod konzole xBox One provázelo nadšení a rozsáhlé oslavy

Taiju Ishikawa: V Česku vidíme potenciál pro velký růst

Autor: Marek Schwarzmann

Komentáře

Čtěte také

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Pokud Praha zakáže vjezd kamionů, uděláme to samé, hrozí Starostové

Starostové a nezávislí (STAN) nesouhlasí se zákazem vjezdu kamionů delších 12 metrů na území Prahy. Pokud začne platit, některé obce jsou prý připraveny rovněž zakázat vjezd… více

Mobilní web