Mateřská skupina ČSOB překvapivě zvýšila zisk, dařilo se jí i v Česku

Belgická finanční skupina KBC zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 8,3 procenta na 721 milionů eur (19,5 miliardy korun). Objem vkladů a půjček vzrostl na většině hlavních trhů, včetně českého, kde je KBC vlastníkem Československé obchodní banky (ČSOB). Růst zisku je překvapivý, analytici jej odhadovali pouze na 603 milionů eur. V Česku KBC vydělala 191 milionů eur (5,2 miliardy korun), o 50 procent více než před rokem.

ilustrační foto
11.8.2016 9:39   |  

Společnost dnes uvedla, že solidního zisku se jí podařilo dosáhnout navzdory vytrvale nízkým úrokovým sazbám a mírnému hospodářskému růstu v domovské Belgii, zatímco střední Evropa rostla výrazněji. K nečekaně solidnímu výsledku jí pomohl také jednorázový příznivý dopad prodeje akcií společnosti Visa Europe.

Skupina snížila výdaje na zaměstnance i na své ústředí, takže celkové provozní výdaje jí klesly o procento. Objem vkladů se ve srovnání s předešlým kvartálem zvýšil na všech trzích. V Česku růst proti předchozímu čtvrtletí dosáhl tři procenta, na Slovensku čtyři a v Belgii pět procent. V Belgii i v Česku byl vyšší také objem půjček, a to o jedno, respektive o dvě procenta.

Česká divize KBC hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 191 milionů eur, ve srovnání se ziskem 127 milionů eur ve stejném období před rokem. Objem půjček zákazníkům jí meziročně vzrostl o desetinu, objem zákaznických vkladů se bez zahrnutí vlivu směnných kurzů zvýšil o devět procent.


Přečtěte si: Zahraniční matky vytáhly z českých bank 41 miliard, přestože byznys stagnuje


Skupina v Česku snižovala provozní výdaje, které za tři měsíce do konce června klesly bez zahrnutí vlivu směnných kurzů meziročně o šest procent na 144 milionů eur.

Skupina také informovala, že představenstvo schválilo pro skupinu KBC novou dividendovou politiku. Podnik bude počínaje letoškem vyplácet každý rok v listopadu prozatímní dividendu jedno euro na akcii, nenastanou-li mimořádné okolnosti. Půjde tedy o zálohovou platbu z celkové dividendy za daný účetní rok. Konečnou dividendu skupina vyplatí po výroční valné hromadě, která ji musí schválit.

ČSOB patří společně s Českou spořitelnou, Komerční bankou a UniCredit Bank mezi největší české banky podle výše bilanční sumy. Kromě ČSOB je součástí skupiny KBC v České republice také Hypoteční banka, Českomoravská stavební spořitelna, ČSOB Pojišťovna, ČSOB Penzijní společnost, ČSOB Leasing, ČSOB Factoring, ČSOB Asset Management a skupina Patria.

Graphical visualization of market data.


Čtěte také:

Zátěžové testy bank: u dna skončily UniCredit, Société Générale i Erste

Śéf KBC: Chystáme investice v Česku a na trzích, kde nyní působíme

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web