MBank chce přimět klienty k platbám kartou

Tuzemské nízkonákladové banky tradičně hledají peníze, kde se dá. Například česká pobočka polské mBank přichází s netradičním spořicím produktem: zákazníkovi slíbí úrok tři procenta, když bude na nový spořicí účet převádět určitou částku ze svých plateb kartou.

 mBank (ilustrační foto)
5.5.2014 8:35   |  

Produkt má tedy střádaly přimět zároveň k častějšímu placení kartou. To je pro bezpoplatkové banky jeden z hlavních příjmů, protože za uskutečněné platby kartami svých klientů inkasují provizi zhruba ve výši jednoho procenta.

Takzvané mSpoření je vlastně spořicím účtem s úrokem tři procenta. Dostat na něj peníze ale není tak jednoduché jako u běžných spořicích účtů. V rámci mSpoření si má zákazník nastavit, kolik z každé platby kartou poputuje na spoření. Možné rozpětí je jedno až deset procent. Při nastavení pět procent tak půjde při zaplacení tisícikoruny v supermarketu na spořicí účet 50 korun.

Na spořicích účtech se tak budou sbírat spíše drobné. „S úrokovou sazbou, která vyčnívá, nám nejde o získávání statisícových úspor. Zpřístupňujeme bezbolestné spoření po malých částkách určené především lidem, kteří to předtím neuměli,“ řekl šéf mBank Roman Truhlář.

Bance se to vyplatí, protože z každé částky zaplacené jejich kartou dostane svoji provizi, nabídnout tak vyšší úročení pro tak nízké částky nebude nikterak nákladné. „Lidé mívají v peněžence karet několik. Jde o to, po které u pokladny sáhnou,“ říká Truhlář. Stejný produkt už mBank spustila v Polsku, kde se setkalo s úspěchem. V Polsku historicky panovala vysoká inflace a Poláci tak šetřit neumí – na rozdíl od Čechů. V Polsku podobný produkt nabízejí již další banky jako ING či Crédit Agricole.


Čtěte také:

Malé banky výrazně snižují předchozí ztráty

Banky hledají, jak vydělat na bezplatných účtech

Autor: >pez

Komentáře

Čtěte také

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů

Dálnice na Jadran jsou ucpané, kolony mají až 60 kilometrů aktualizováno

Ucpané středoevropské dálnice vyžadují dnes od časného rána od řidičů silné nervy. Na tranzitních cestách přes Rakousko do Slovinska, ale i na trasách mezi Rakouskem a Bavorskem… více

Mobilní web