McDonald’s udal jüanové bondy

23.8.2010 7:06   |  

McDonald’s se stal první zahraniční společností, která nabídla korporátní dluhopisy v čínské měně – jüanech. Transakce se odehrála v Hongkongu, a může vydláždit cestu dalším společnostem na tamní dluhopisový trh. Čína by ráda těžila ze svého statutu hnacího motoru postkrizového zotavení světového hospodářství.

McDonald’s, který v Číně otevřel tisíc provozoven rychleji než v jakékoliv jiné zemi – s výjimkou Spojených států, umístil tříleté dluhopisy s tříprocentním kuponem za 29 milionů dolarů. Dluhopisy jsou splatné v září 2013. Největší světový maloobchodní řetězec Wal-Mart oznámil plán prodat své bondy v jüanech již v březnu letošního roku.

Čína, nejrychleji rostoucí ekonomika na světě, změnila v únoru pravidla tak, aby povolila zahraničním společnostem vydávat v Hongkongu dluhopisy ve své měně. Snaží se tak obnovit trochu zašlou pověst bývalé britské kolonie jako finančního centra regionu a propagovat jüan jako platidlo pro mezinárodní obchod. Jüanové dluhopisy vydané čínskými společnostmi již letos vynesly šest procent.

„Toto bude velmi populární trend,“ řekl Bloombergu ředitel čínského výzkumu ve skupině Internation Strategy & Investment Donald Straszheim. „Existují stovky globálních společností, které by rády rozšířily své aktivity v zemi středu, a tyto se budou chtít podílet na tamním rostoucím trhu půjček,“ prohlásil. „Spousta společností se nyní zajímá o možnost upsání dluhopisů v jüanech na trhu v Hongkongu,“ sdělil Per Nordström, analytik banky Standard Chartered, který spolupracoval na emisi bondů největšího provozovatele rychlého občerstvení. Podle něj bude zahraniční jüanový trh velmi populární.

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru

Číňané zprovoznili největší teleskop na světě. V průměru má půl kilometru Fotogalerie

Čína dnes uvedla do provozu největší teleskop na světě, který bude sloužit k výzkumu vesmíru, včetně pátrání po případných mimozemských civilizacích. Obrovské zařízení s talířovou… více

Mobilní web