Menší obce dostanou z rozpočtového určení daní víc peněz

Poslanecká sněmovna v závěrečném čtení schválila vládní novelu zákona o rozpočtovém určení daní, která má obcím v budoucnu přinést navíc 12 miliard korun. Polepšit si mají zejména menší sídla, naopak čtyři největší města o část peněz přijdou. Novelu, kterou podpořilo celkem 148 poslanců napříč stranami, nyní dostane k posouzení Senát.

 ilustrační foto
13.7.2012 16:52   |  

Čtyři největší města Praha, Brno, Plzeň a Ostrava mají přijít celkem o zhruba 1,1 miliardy korun. Novela ruší národní dotační programy pro obce, které tyto peníze místo toho získají právě na základě posílení příjmů z rozpočtového určení daní. Tímto přesunem by měly obce získat 10,5 miliardy korun, asi 1,5 miliardy korun mají získat z částky, kterou v současné době obsahuje kapitola Všeobecná pokladní správa jako příspěvek na školství.

Ve sněmovně leží ještě obdobný návrh z pera poslanců TOP 09 a Starostů, který šel ještě dál a největší města chtěl připravit o víc než čtyři miliardy korun. Vláda však předložila svou novelu, kterou dnes poslanci schválil a která je vůči velkým sídlům mírnější. Praha by měla přijít ročně o 650 milionů korun, Brno o 203 milionů, Ostrava o 158 milionů Kč a Plzeň o 90 milionů korun.


Také čtěte:

Helena Langšádlová: Pohnout se musí i s politickou korupcí

Češi zaplatili na daních o deset miliard víc


Menší obce a města dosud dostávaly v průměru 6800 korun na jednoho obyvatele. Změnou zákona se to má zvýšit v průměru na zhruba 9000 korun.

Zatímco sociální demokrat Václav Votava řekl, že novelu podpoří, jeho stranický kolega a místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek to odmítl a řekl, že s ním nemůže souhlasit. Vadilo mu zejména, že by o peníze přišla Ostrava, což by podle něj poškodilo nejen tamní obyvatele, ale i další lidi z Moravskoslezského kraje. Také předsedovi klubu ČSSD Jeronýmu Tejcovi se nelíbilo, že se ubírají peníze největším městům.

Vláda v předloze navrhla, aby se při výpočtu příjmů obce zohledňovala rozloha obce jen do výše tří hektarů na jednoho obyvatele. Poslanci přistoupili na návrh rozpočtového výboru a zvýšili tento limit na deset hektarů. Podle zpravodaje k novele Vladislava Vilímce (ODS) si v důsledku tohoto omezení pohorší asi 57 obcí, původně by jich to pocítilo několikanásobně víc.

Obce by měly získávat 20,83 procenta z vybrané daně z přidané hodnoty proti vládou navrhovaným 21,93 procenta. Z daně z příjmů zaměstnanců by měly dostávat 22,84 procenta.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italové dopadli druhého nejhledanějšího člena mafie

Italská policie dnes zatkla druhého nejhledanějšího člena mafie Ernesta Fazzalariho, který se 20 let skrýval. Nyní šestačtyřicetiletý Fazzalari byl významným členem kalábrijské… více

Komerční prezentace
Mobilní web