Menší podniky mohou využít sedm miliard korun na financování inovací

aktualizováno České malé a střední podniky budou moci využít téměř sedm miliard korun pro financování výzkumu, vývoje a inovací ve formě úvěrů garantovaných EU. Komerční banka a Česká spořitelna podepsaly s Evropským investičním fondem (EIF) dohody, které oběma bankám v příštích dvou letech umožní uzavírat nové úvěrové smlouvy s menšími firmami.

Ilustrační foto
31.3.2015 14:51   |  

Na základě dohod může Komerční banka během příštích dvou let poskytnout financování inovativním podnikům v Česku za 4,15 miliardy korun a Česká spořitelna za 2,8 miliardy korun. Úvěry podpoří záruka poskytnutá EIF, krytá programem EU pro výzkum a inovace Horizont 2020. Úvěry na financování inovačních činností budou zaručeny až do 50 procent.

„Česká republika může ze své expandující výzkumné základny získat obrovský prospěch. Obě podepsané dohody o záruce InnovFin umožní inovativním malým a středním podnikům vytvářet budoucí obchodní příležitosti, které posílí českou ekonomiku,“ uvedl komisař pro výzkum, vědu a inovace Carlos Moedas.

Moedas: Česká republika může ze své expandující výzkumné základny získat obrovský prospěch

„Je to zcela jednoznačně velmi dobrá zpráva. Rozhodovací proces v bankách vůči malým a středním firmám bude vstřícnější, neboť polovinu rizika přejímá EU. To usnadní přístup k inovativně laděným projektům i firmám, které by mohly za normální situace narazit na přílišnou rigiditu a opatrnost bankovních útvarů pro řízení rizik,“ řekl ČTK prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Velmi důležité ale podle něj bude to, jak si banky vysvětlí pojem inovativní projekt. Nejde totiž jen o produktové inovace typu nanotechnologie nebo biotechnologie, ale i o financování firem, kde se prokáže provozní inovace, kde firmy dokážou díky změnám procesního řízení generovat větší přidanou hodnotu. „Pak totiž jde o financování běžných projektů a vůbec přitom nemusíme dobývat vesmír či vytvářet nové léčebné metody,“ dodal Havlíček.

Záruka InnovFin se zaměřuje na společnosti v počáteční a rozvojové fázi existence. Nástroj spravuje EIF a nabízí jej pomocí bank a jiných finančních institucí v členských státech EU a přidružených zemích.


Čtěte také:

Firmy mají o dotace stále zájem, část ale odrazuje složitá administrativa

Venkov dostane další desítky miliard z EU. Na dotace dosáhnou i malé firmy

Jurečka ustupuje velkým podnikům, tvrdí malí zemědělci

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Automobilka PSA dosáhla rekordního zisku, vydělala 33 miliard za půl roku

Francouzská automobilka PSA Group, která zahrnuje značky Peugeot a Citroën, v prvním pololetí více než zdvojnásobila čistý zisk na rekordních 1,21 miliardy eur (téměř 33 miliard… více

Mobilní web