Menší španělské banky nemají kapitál, nikdo jim nechce půjčit

9.6.2010 15:36   |  

Evropský mezibankovní trh přestal půjčovat menším španělským bankám, zčásti kvůli obavám z toho, že by se země mohla dostat do podobných problémů s dluhy jako Řecko. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na zdroj z nejmenované mezinárodní banky.

Restrikce nejsou údajně namířeny proti jednotlivým finančním institucím, ale spíše proti zemi jako celku. Podle zdrojů agentury by mohl finanční trh přístup k financím pro malé španělské banky znovu uvolnit poté, co socialistická vláda José Zapatera představí další úsporná opatření. Podle nejmenovaného zdroje listu Cinco Dias jsou největší španělské banky zatím v pořádku.

„Jen ty největší banky se zatím dostávají k finančním prostředkům, ovšem s tím, že za nimi stojí dluhopisy dalších zemí, jako je třeba Německo. S našimi státními dluhopisy nedostanou nic,“ prohlásil nejmenovaný představitel jedné ze španělských spořitelen.“Pro Španělsko jsou ale trhy téměř uzavřeny,“ prohlásil zdroj agentury Reuters.

„Na mezibankovním trhu tak je konečně cítit, co to přesně znamená, když se zemi sníží rating a investoři nedůvěřují jejímu bankovnímu systému. To se v posledních dnech odráželo v měřítcích likvidity i rizikovosti. Rozdíl mezi výnosy španělských a německých dluhopisů roste a zároveň s tím roste i Euribor. Problémy jihu Evropy se tak pomaličku bez většího povšimnutí médií šíří přes finanční trhy dále,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Next Finance Vladimír Pikora s tím, že nyní je otázkou, zda se španělské vládě podaří upsat nové dluhopisy, za něž chtěla ještě tento týden získat tři miliardy eur (77,7 miliardy korun).

Podle Pikory lze navíc předpokládat, že malým bankám v problémech by sice mohla pomoci španělská centrální banka, ale ochota zachraňovat malé banky v zemi s vysokým zadlužením podle něj nebude vysoká a budou se proto hledat jiná řešení. „Nabízí se rychlé převzetí jinou větší bankou z Německa či Beneluxu. To by bylo pro Španělsko nejlevnější. I to ale zvýší na finančních trzích nervozitu. Všichni se budou bát, že si zahraniční banka zhorší portfolio. V nejhorším případě by se ukázalo, že záchranný balíček, který nedávno schválila eurozóna, bude aktivován dříve, než se čekalo, a ne pro Řecko. Jestli se ale někdo domníval, že do záchranného fondu přispěje i Španělsko jako celkem velká ekonomika, mýlil se,“ uvedl Pikora a dodal, že situace mu připomíná začátek pádu Lehman Brothers, který přinesl finančním trhům revoluci. I tehdy se banky bály půjčovat si navzájem a každý chtěl jen hotovost.

Podle Pikory jsou však problémy Evropy i problémem Česka. „Pokud by se ukázalo, že mají španělské banky opravdu velké problémy a že se nejedná jen o bouři ve sklenici vody, oslabí všechny středoevropské měny. Investovat se bude méně, oživení bude pomalejší a veřejné finance se zotaví s ještě většími problémy, než se dnes obecně soudí,“ uvedl Pikora s tím, že pokud se stav španělských bank potvrdí a likvidity bude ubývat, propadnou i akciové trhy. „Berme tedy tuto zprávu jako první varování před propadem trhů v případě, že se situace na jihu Evropy dále přiostří,“ uzavřel Pikora.

Španělsko má 45 spořitelních ústavů, jejich akcie se neobchodují na burzách. Právě tyto ústavy se dostaly do problémů kvůli propadu trhu s nemovitostmi poté, co praskla desetiletá realitní bublina. Spořitelny navíc procházejí vládou řízenou konsolidací, která má pomoci slabším ústavům postavit se opět na nohy.

Ke konci května snížila agentura Fitch úvěrové hodnocení Španělska z AAA na AA+, což ještě zhoršilo obavy z toho, že se země řítí do dluhové krize a bude potřebovat využít záchrany mezinárodního společenství.

Autor: mediafax

Komentáře

Čtěte také

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Kapsch prodloužil smlouvu s ministerstvem o mýtném za více než pět miliard

Ministerstvo dopravy v neděli uzavřelo dodatek ke smlouvě se společností Kapsch o pokračování správy mýtného systému na maximálně tři roky za 5,27 miliardy korun. Součástí ceny je… více

Mobilní web