Menším a středním firmám se vrací chuť k zadlužování

Oživení ekonomiky se začíná projevovat na chuti malých a středních podniků půjčovat si a investovat. Shodují se na tom tuzemské banky i poradenské firmy.

Ilustrační foto
12.3.2015 9:30   |  

Necelá třetina českých firem očekává podle průzkumu poradenské společnosti EY v následujícím půlroce oživení a růst podnikání. „České společnosti, které se v průběhu krize většinou soustředily hlavně na snižování nákladů, si již vytvořily určitou rezervu a začínají opět investovat. V průměru české firmy ale předpokládají růst obratu jen o 1,4 procenta,“ říká Petr Kříž, ředitel českého oddělení fúzí a akvizic EY. Také podle UniCredit Bank je budoucnost malých a středních podniků dobrá. Osm z deseti podniků vnímá své budoucí vyhlídky optimisticky.

Očekávání se odráží i v zájmu malých a středních podniků o bankovní financování. Firmy dnes po dlouhých letech šetření žádají o investiční úvěry a začínají uskutečňovat odložené investiční projekty.

„Nejvíce rostl zájem o investice do dalšího rozvoje firem, objem investičních úvěrů od UniCredit Bank totiž vzrostl přes čtyřicetprocent,“ uvedl Roman Šilha, ředitel pro korporátní klientelu UniCredit Bank v Česku a na Slovensku.

Podle dat UniCreditu si malé a střední podniky v průměru půjčují šest milionů. Tyto firmy nejčastěji investují do rozšíření výroby, nových prostor, akvizic nebo expanze. Chuti firem půjčovat si prospívají také nízké úrokové sazby. „Průměrná úroková sazba z úvěrů nefinančním podnikům nepatrně poklesla na 2,9 procenta, což představuje nejnižší hodnotu v historii měření,“ uvedla ČNB ve svém komentáři minulý měsíc.


Roman Šilha: Chceme být jedničkou v úvěrech firmám

Vlna velkých transakcí, jako byl prodej Telefóniky či Net4Gas, skončila a s tím i žně pro banky. Ty nyní budou muset uskutečňovat více menších obchodů. „V segmentu malých a středních podniků nám loni úvěry rostly meziročně o třetinu. To je trend, který chceme ještě lépe uchopit,“ říká Roman Šilha, ředitel pro korporátní klientelu UniCredit Bank.

E15: Jak se vyvíjí úvěry malým a středním podnikům?

Od poloviny loňského roku je vidět zřetelný trend, že se objemy nových úvěrů pro malé a střední firmy dostávají tam, kde byly v letech 2007 až 2008, což je jasný signál o oživení české ekonomiky.

E15: Jde tedy především o malé podniky?

ČNB má rozdělenou statistiku nových firemních úvěrů na úvěry do 7,5 milionu korun, pak do 30 a nad 30 milionů korun. Hlavní růst se odehrává právě ve dvou spodních kategoriích tedy u malých a středních firem. Viděli jsme velmi dobrá čísla za prosinec 2014 a minulý týden byla zveřejněna čísla za leden, která potvrzují tento pozitivní trend.

Vlna poměrně velkých transakcí je bohužel pryč

E15: A jak to vypadá u velkých podniků?

Od roku 2012 proběhla v Česku a na Slovensku vlna poměrně velkých transakcí, na kterých výrazně participovaly všechny lokální banky. Díky těmto transakcím jsme byli schopni poskytnout velké objemy úvěrů, ale ta doba je bohužel pryč. Osobně nevidím v nejbližším horizontu transakce velikosti Telefónica O2, Net4Gas či SPP, kde banky poskytly financování v řádu miliard eur. Proto se chceme ještě více zaměřit na tradiční segment středních a malých firem.

E15: Od ledna máte na starost nejen velké korporace, ale právě i segment středních a malých firem. Dají se zkušenosti z velkých podniků využít u těch malých?

Jsem o tom plně přesvědčen. Chceme náš servis, který poskytujeme největším domácím i zahraničním společnostem, dále posunout a nabídnout i středně velkým a malým firmám. Rozhodně máme na čem stavět. V České republice jsme dlouhodobě hlavní bankou pro mezinárodní firmy a velké korporace s dominantní pozicí v oblasti financování velkých strukturovaných transakcí a komerčních nemovitostí.

E15: Aktuálně jste za Komerční bankou a Českou spořitelnou trojkou na poli firemních úvěrů. Máte nějaké větší ambice?

Ano, netajíme se tím, že máme ambice stát se jedničkou na poli korporátního financování na českém a slovenském trhu. Abychom toho dosáhli, musíme posílit právě v segmentu malých a středních firem. S tím také souvisí i nedávné personální změny, které u nás v bance proběhly.


Čtěte také:

Stát chystá revoluci v úvěrech, většina jejich poskytovatelů skončí

Dluhy domácností v lednu vzrostly na 1,239 bilionu

Autor: Zdeněk Pečený

Komentáře

Čtěte také

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Nákupy tureckých dluhopisů jsou spekulace, tvrdí agentura Moody's

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Turecka z investičního do spekulativního pásma. Tento krok může Turecku zvýšit… více

Mobilní web