Merck má kvůli nákladům na akvizici o 90 procent nižší zisk

29.10.2010 18:40   |  

Americká farmaceutická společnost Merck vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 341,6 milionu dolarů (asi 6,1 miliardy korun). Proti stejnému období loni je to propad o 90 procent a je za ním především nutnost vysokých nákladů na akvizici jiné farmaceutické společnosti Schering-Plough. Tu Merck převzal loni.

Zisk na akcii firmě klesl na 11 centů z předchozích 1,61 dolarů před rokem. Objem jednorázových nákladů činil po zdanění 2,3 miliardy dolarů a firma si mimo jiné vytváří rezervu v souvislosti s vyšetřováním praktik při prodeji léku Vioxx.

Bez vlivu jednorázových položek, které v přepočtu na akcii činí 74 centů, by Merck ve třetím čtvrtletí na jednu akcii vydělal 85 centů. To je o tři centy víc, než čekali analytici.

Merck vyrábí například přípravek proti cukrovce Januvia nebo lék Singulair na léčbu astmatu či alergií. Tržby firmy se ve čtvrtletí zvýšily o 84 procent na 11,12 miliardy dolarů (asi 197,4 miliardy korun), vysoký růst odráží už i tržby Schering-Plough. Analytici v průměru počítali s tržbami 11,24 miliardy dolarů.

Loni měla firma i jednorázový příjem 2,8 miliardy dolarů za prodej jedné z divizí. Tu musela prodat, aby mohla převzít Schering-Plough.

Management zvýšil spodní hranici odhadovaného pásma celoroční tvorby zisku na akcii a předpokládá, že zisk se bude bez mimořádných účetních položek pohybovat od 3,31 do 3,39 dolarů na akcii. To je v souladu s odhady analytiků, kteří počítají s částkou 3,36 USD na akcii.

Merck je druhým největším výrobcem léků na světě podle výše tržeb.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Komárek se Šmejcem narazili, úřady jim zakázaly ovládnutí rakouských kasin

Rakouský kartelový soud zakázal, aby firmu Casinos Austria ovládla loterijní společnost Novomatic a konsorcium vlastněné českými investory Jiřím Šmejcem a Karlem Komárkem. Ve… více

Mobilní web