Merkelová a Monti chtějí bankovní daň v celé unii

Německý kancléřka Angela Merkelová a italský premiér Mario Monti se v Římě vyslovili pro zavedení evropské bankovní daně. Monti rovněž podle agentury DPA varoval před polevením v boji proti dluhové krizi.

 Kancléřka Merkelová a italský premiér Monti
13.3.2012 20:46   |  

Kancléřka Merkelová a premiér Monti dali najevo, že Německo a Itálie táhnou za jeden provaz, pokud jde o zavedení daně z finančních transakcí. Podle italského premiéra by bylo nejlepší, kdyby byla taková daň zavedena ve všech 27 členských státech EU. Podotkl ale, že musí být realistou. I podle Merkelové je ještě třeba prodebatovat podrobnosti a musí být zohledněny i dopady takového opatření na konkurenční prostředí.


Také čtěte: BIS: Bankovní regulace by zvýšila nestabilitu


Na evropské úrovni se zatím shoda na zavedení transakční daně nerýsuje a nepanuje ani mezi 17 zeměmi eurozóny. Odmítají ji především Velká Británie a Švédsko.

Monti varoval před polevením v boji proti dluhové krizi. Ocenil fiskální smlouvu EU, kterou nedávno podepsaly všechny členské státy EU kromě Británie a České republiky. Monti však zdůraznil, že stejnou pozornost jako dluhové krizi musí unie věnovat hospodářskému růstu.

Merkelová k tomu podle agentury AP poznamenala, že Evropa musí růst a stát se konkurenceschopnější, a odolávat tak tlaku ze strany nových hospodářských mocností. Kancléřka rovněž ocenila „odvážné“ reformy, které podnikla Montiho vláda v zájmu odvrácení finanční katastrofy v Itálii.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Vznik železničního regulátora se přibližuje, schválil ho senát

Na rovný přístup státu při přidělování kapacity jednotlivým dopravcům na přeplněných železničních tratí bude dohlížet nový Úřad pro přístup k dopravní infrastruktuře, jehož vznik… více

Mobilní web