Měsíc po intervenci: zdražily hlavně televize, potraviny zatím ne

Téměř měsíc po intervenci České národní banky (ČNB) zdražily především některé druhy elektroniky. Nejvíc, o devět procent, se zvýšily ceny fotoaparátů a LCD televizí. Největší internetový obchod Alza.cz již přecenil po intervenci 40 procent zboží v nabídce. Ceny potravin v supermarketech zůstaly stejné, pohonné hmoty dosud zdražily o padesátník na litr. Vyplývá to z údajů serverů Heureka.cz, Kupi.cz a společnosti CCS.

ilustrační foto
5.12.2013 19:58   |  

„V rámci elektroniky se zvýšení cen projevilo především na digitálních fotoaparátech, pevných discích nebo LCD televizorech, jejichž průměrná cena na internetu se zvýšila zhruba o devět procent,“ řekl ČTK ředitel srovnávače cen Heureka.cz Tomáš Braverman.

Zhruba o pět procent se zvýšila průměrná ceny notebooků a DVD a Blue-Ray přehrávačů. Zdražování se zatím příliš nedotklo mobilních telefonů a mp4 přehrávačů. „Reálné změny cen se projeví až v novém roce,“ dodal Braverman.


Čtěte také:

Čtěte také: ČNB zahájila intervence poprvé od roku 2002

Měnová intervence ČNB očima expertů: Komu pomůže a komu ublíží?


Oslabení koruny se v cenách potravin v supermarketech zatím neprojevilo, vyplývá to z údajů portálu Kupi.cz, který monitoruje 19 tisíc potravinových položek prodávaných v tuzemských obchodech. „Zdražení se neprojevilo ani u kategorií, které byly po intervenci ČNB označovány jako rizikové, jako vepřové maso, sýry nebo jižní ovoce. Pohyby cen z těchto skupin potravin byly v listopadu na úrovni statistické chyby, je tedy pravděpodobné, že se vliv slabé koruny projeví teprve až v následujících měsících,“ řekl ČTK Martin Kadlčík z Kupi.cz.

Analytik: Potraviny zdraží v nejbližší době

Podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba by se ale ceny potravin měly v nejbližší době zvyšovat. „Intervence koruny dopadly primárně na potraviny, které pocházejí z dovozu. Tam je možné, že hlavně velké obchodní řetězce dokázaly snížit nákupní ceny tak, aby nemusely tolik zdražovat. Neočekávám ale, že toto bude dlouhodobý efekt,“ uvedl Kozub.

„Zatím žádné skokové zdražení po oznámení ČNB nenastalo. Dá se to ale očekávat začátkem příštího roku. Naše cenová politika bude následovat trh,“ uvedla mluvčí obchodů Albert Judita Urbánková.

Nejrychleji se intervence projevila v cenách pohonných hmot, v listopadu tak zastavila dva měsíce trvající zlevňování benzínu a nafty. Litr Naturalu 95 od rozhodnutí ČNB 7. listopadu podražil o zhruba 60 haléřů, ve středu stál 36,06 Kč/l. Nafta podražila o více než padesátník na 36,13 Kč/l. Vyplývá to z údajů společnosti CCS.


Čtěte také:

České dráhy drtí intervence ČNB. Prodělek vzroste o 311 milonů korun

ČNB lepí intervencí díry v hospodaření

Tomšík hájí oslabení koruny. Zdražení má podle ČNB nastartovat spotřebu

Zeman: Intervence ČNB ještě nikdy ničemu neprospěly

Intervence ČNB zabrala. Lidé skupují elektroniku

Česká měna po intervencích ČNB oslabila k euru i dolaru o korunu

Autor: pav, čtk

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web