Mezinárodní bankovní daň „za krizi“ je o něco blíž

6.4.2010 8:54   |  

Pravděpodobnost zavedení mezinárodní „daně z globální odpovědnosti“ pro banky se přiblížila. Podle britského premiéra Gordona Browna se Velká Británie, Francie a Německo shodují na potřebě společně koordinované bankovní daně, která by vynahradila náklady spojené s finanční krizí.

Evropské země teď doufají, že se k jejich snaze přidají i Spojené státy. Brown to řekl deníku Financial Times po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Francie a Německo se na společném postoji shodly už předminulý týden.

Brown zpochybnil, že by světové ekonomiky mohly daň zavést už v červnu na kanadské schůzce skupiny G20. Jako pravděpodobnější termín se prý jeví listopadové setkání G20 v Jižní Koreji. Jednotlivé země by se měly samy rozhodnout, jak získané peníze využijí. Berlín plánuje zavedení fondu, který by pokryl případné budoucí půjčky bankám. Brown se takového kroku obává – jistota pojistky by podle něj u bank mohla vyvolat zbytečně rizikové chování.

„Vztah mezi bankami a společností se musí změnit,“ uvedl Brown. Nechtěl specifikovat, kolik by na poplatcích mohla vybrat britská státní kasa. FT odhadují, že by to mohlo být několik miliard liber.
Berlín vlastní bankovní daň chystá, i kdyby mezinárodní spolupráce ztroskotala. Očekává výnos kolem 1,2 miliardy eur ročně (zhruba třicet miliard korun). Příspěvek se bude odvozovat z rizik plynoucích z jejich obchodního modelu. Velké bankovní domy jako Deutsche Bank nebo Commerzbank by se na celkové částce měly podílet téměř z poloviny.

Washington už také zavedl vlastní poplatek, který má Fedu nahradit peníze vydané na půjčky bankám během krize. Vybrat chce kolem deseti miliard dolarů ročně.

Autor: Vendula Krumpholcová

Komentáře

Čtěte také

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát

Merkelová gratulovala Česku k nízké nezaměstnanosti, jde prý o úspěšný stát Fotogalerie

Německá kancléřka Angela Merkelová přiletěla do Prahy a setkala se s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). S ním se shodla, že Česko i Německo mají velmi dobré vzájemné vztahy,… více

Mobilní web