Miliardář Krúpa čelí pokutám. ČNB po jeho firmách žádá přes milion

Hned dvě společnosti z impéria Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy potrestala Česká národní banka. Dohromady mají firmy podle říjnového rozhodnutí regulátora zaplatit pokutu ve výši jeden a čtvrt milionu korun. Centrální bankéři viní finanční skupinu ze zanedbání informační povinnosti při prodeji dluhopisů vydaných dceřinými fondy Arca Investments a Arca Capital CEE. Sám Krúpa považuje verdikt ČNB za neopodstatněný.

 Pavol Krúpa
3.11.2015 14:07   |  

ČNB kritizuje Arcu za to, že na svých webových stránkách nabídla investorům dluhopisy firem ze skupiny bez toho, aby k emisím vydala takzvaný prospekt. Ten je součástí každé veřejné emise akcií či dluhopisů a je vyčerpávajícím dokumentem popisujícím parametry vydávaných cenných papírů. Konkrétně mělo jít o dvousetmilionovou emisi bondů Arca Acqusition Capital II s tříletou splatností a ročním výnosem pěti procent.

„Správní orgán má za prokázané, že se účastník řízení dopustil správního deliktu tím, že veřejně nabízel investiční cenné papíry bez uveřejnění prospektu,“ uvádí ČNB ve svém říjnovém rozsudku. „Podle našeho názoru a zhodnocení našich právních poradců jsme v ničem nepochybili a využijeme všech zákonných prostředků k tomu, abychom dosáhli svých práv,“ řekla pro E15.cz mluvčí Arca Capital Barbora Hanáková.

Správní orgán má za prokázané, že se účastník řízení dopustil správního deliktu

Zatímco regulátor tvrdí, že emise naplnila znaky veřejné nabídky dluhopisů, Arca Capital je opačného názoru. „V Česku jsme vždy vydávali pouze privátně umisťované dluhopisy, u kterých prospekt není zákonem vyžadován. Na Slovensku skupina Arca vydávala veřejně obchodovatelné dluhopisy, u kterých byl zveřejněn prospekt, který byl schválený v souladu se zákonem Národní banky Slovenska. Arca Capital tedy dovede správně rozlišit, jaký je rozdíl mezi privátními a veřejnými emisemi dluhopisů“ dodává Hanáková.

Pro miliardáře nejde letos o první políček, s odporem proti dvouapůlmilionovému trestu už letos na jaře neuspěl další z fondů skupiny, Arca Capital Global Equity. Krúpa by tak měl letos odvést regulátorům na pokutách už bezmála čtyři miliony korun.

ČNB už letos rozdala v rámci dohledu nad domácími finančními trhy pokuty blížící se padesáti miliónům korun, což je více než za uplynulé dva roky dohromady. O většinu z trestů se podělili obchodníci s cennými papíry a pojišťovací zprostředkovatelé.


Čtěte také:

Arca Capital miliardáře Krúpy chce do Česka přitáhnout novou banku

Miliardář Krúpa utratil za akcie O2 stovky milionů

Miliardář Krúpa převedl část podílu v Arca capital na své kolegy

Jaroslav Bukovský Autor: Jaroslav Bukovský redaktor deníku E15

Komentáře

Čtěte také

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Estonsko je stále bez prezidenta, nepomohlo ani zvláštní grémium

Nového estonského prezidenta se po marných pokusech parlamentu nepodařilo dnes zatím vybrat ani zvláštnímu voličskému grémiu. Z pěti kandidátů žádný v prvním kole hlasování… více

Mobilní web