Vítek koupil další dluh Sazky, bude po ní chtít nejméně 900 milionů

16.12.2010 15:35   |  

Minimálně 900 milionů korun. Tolik bude po loterijní společnosti Sazka chtít realitní magnát Radovan Vítek. Poté, co od Raiffeisenbank nadávno odkoupil pohledávku vůči Sazce za cca 400 milionů korun, totiž nyní získal dluh od dalšího věřitele - Komerční banky (KB) - tentokrát za 500 milionů. V tuto chvíli je tak Vítek největším věřitelem Sazky. Informaci serveru Motejlek.com dnes agentuře ČTK potvrdil Vítkův právník Tomáš Rybář.

Vítek má podle serveru Komerční bance zaplatit 50 procent nominální hodnoty pohledávky KB. Za pohledávku Raiffeisenbank dal podle médií 300 milionů korun. Mluvčí KB Monika Klucová se k informaci vyjádřit odmítla a podle mluvčího Sazky Petra Zikmunda loterijní firma zatím oficiálně podobnou informaci nedostala.

Šéf Sazky Aleš Hušák včera v rozhovoru na rádiu Impuls řekl, že pokud ví, došlo k převodu jedné pohledávky. Není mu ale známo, jestli za transakcí stál Vítek, protože kupujícím byla kyperská firma, u které není jasné, kdo za ní stojí.


Čtěte více: Raiffeisenbank opouští Sazku, dluh převzal realitní magnát Vítek


Podle serveru iHNed.cz si ale Vítek brousí zuby i na vykoupení zbývajících pohledávek za Sazkou od České spořitelny a Fortisu a hodlá také získat dluhopisy Sazky, které drží většinou zahraniční majitelé.

Sazka se v současnosti potýká s problémy s velkým zadlužením, především kvůli splátkám za tehdejší Sazka Arénu. Podle Hušáka je celkový dluh Sazky nyní kolem 200 milionů eur (zhruba pět miliard korun), přičemž loni firma zaplatila dluhovou službu ve výši jedné miliardy korun.

Hušák ale odmítl, že by firma měla nějaké nezaplacené faktury po lhůtě splatnosti. Veškeré své finanční závazky prý splácí v termínu. A Sazka prý dluží pouze bankám, nikomu jinému. Reagoval tak na zprávy o údajných dluzích Sazky u telefonních operátorů, podle kterých mají u Sazky pohledávku po splatnosti minimálně dva ze tří mobilních operátorů, s nimiž firma spolupracuje.

„Akciová společnost Sazka kategoricky odmítá tvrzení o údajných stamilionových dluzích vůči mobilním operátorům,“ dodal v prohlášení Zikmund.

Největší loterijní firma v tuzemsku Sazka vytvořila za tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 1,036 miliardy korun, což bylo na úrovni stejného období roku 2009. Sazka ze zákona musí ze zisku podporovat sport a tělovýchovu. V roce 2004 její hospodaření ovlivnila výstavba nové haly, firma musí splácet mnohamiliardové náklady.

Vítek je spojovaný především s vlastnictvím realitní skupiny CPI. Ta letos patří mezi největší investory do podnikatelských nemovitostí v Česku. Po RPG Byty je také druhým největším vlastníkem nájemních bytů v zemi.

Autor: jih, čtk

Komentáře

Čtěte také

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Brusel se zastává médií a opět brojí proti Googlu

Evropská komise má v současnosti na stole návrh reformy zákonů o autorských právech. V dokumentech, které EU zveřejní v září, se Evropská komise zabývá podporou mediálních domů.… více

Mobilní web