Ministerstva nominovala Uvíru do čela ČEB

21.1.2011 10:34   |  

Ministerstva financí a průmyslu nominovala Tomáše Uvíru do čela státní České exportní banky a Luboše Vaňka do jejího vedení. Informaci deníku E15 potvrdil Michal Bakajsa, pověřený řízením ČEB. „Včera jsme obdrželi nominační dopisy,“ uvedl Bakajsa. Volba se má uskutečnit na jednání dozorčí rady v polovině února.

Uvíra je vysokým úředníkem ministerstva financí, který byl původně i kandidátem na post ministra v úřednické vládě Jana Fischera. Podle dostupných zdrojů má dobré kontakty v ODS a především ho podporoval ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Luboš Vaněk je vysokým úředníkem ministerstva průmyslu, v minulosti byl mimo jiné náměstkem ministra. O vysokých šancích obou mužů již dříve informoval server Česká pozice.

Názory odborných kruhů na nominaci Uvíry se podle zdrojů E15 rozcházejí. Mezi jeho nevýhody údajně patří skutečnost, že není bankéřem, byť krátkou dobu působil v První slezské bance, České národní bance a byl nuceným správcem Velkomoravské banky.

Na druhé straně by podle některých názorů mohly být výhodou jeho dobré politické kontakty, jež by mohly Českou exportní banku posílit. ČEB je klíčová instituce pro podporu českého exportu na rizikovější mimoevropské trhy.

Volba Uvíry a Vaňka je prakticky jistá, protože ministerstva financí a průmyslu jsou rozhodujícími akcionáři ČEB. Uvírovu volbu ještě bude muset schválit Česká národní banka, podle dostupných informací by to však neměl být problém.

Autor: Jan Žižka

Komentáře

Čtěte také

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci loni objevili nejméně nových zásob ropy za 70 let

Průzkumníci v loňském roce objevili jen 2,7 miliard barelů nových zásob konvenční ropy, což je nejnižší údaj od roku 1947. Údaj za loňský rok rovněž představuje pouhou desetinu… více

Mobilní web