Ministerstvo chce osm operačních programů

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje pro období od roku 2014 vznik osmi operačních programů na čerpání dotací z Evropské unie místo současných 17. Na dnešní konferenci Eurofondy pro podniky 2014+ to uvedl náměstek ministra pro místní rozvoj Daniel Braun. Jde o návrh MMR, který by do konce měsíce měla projednat vláda.

 peníze
4.10.2012 11:04   |  

Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje vznik operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, Výzkum, vývoj a vzdělání, Doprava, Životní prostředí, Zaměstnanost, Praha-pól růstu ČR, Technická pomoc a Integrovaný regionální operační program.

Prioritou pro Česko bude obecně zvýšení konkurenceschopnosti. „Bude méně priorit a to takových, které navazují na strategické cíle České republiky,“ uvedl Braun. Operační programy by měly podporovat hlavně ta odvětví, kde selhává trh. Zároveň Braun uvedl, že snahou je i usnadnit administrativu, elektronizovat agendu a zjednodušit pravidla čerpání z fondů.

EU na jaře kvůli chybám v tuzemských programech pozastavila proplácení dotací. Na konci července Evropská komise proplácení dotací z některých fondů obnovila. Kvůli nejrůznějším nesrovnalostem ale čerpání dotací nebylo obnoveno u všech 17 programů, které spravují tuzemské úřady. V červnu ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský hovořil o tom, že se počet operačních programů sníží na šest.

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale evropští úředníci zjistí problém, mohou zpětné proplacení zastavit.


Také čtěte:

Tok peněz z Bruselu vyschl

Brusel obnoví Česku dotace, ale jen zčásti


V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba 779 miliard korun. Celkem úřady proplatily od roku 2007 do začátku letošního května ze státního rozpočtu 333,8 miliardy korun. Podle Brauna dostane ČR v dalším období na operační programy zhruba o 20 procent méně peněz ve srovnání se současným obdobím.

Autor: čtk

Komentáře

Čtěte také

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify

Vězni najdou práci v call centru, budou nabízet mobilní tarify Fotogalerie

Lidé, kteří si ve vězení odpykávají své tresty, budou mít další možnost, jak se zapojit do pracovního procesu. Podle projektu, který představil ministr spravedlnosti Robert… více

Mobilní web