Míra inflace v eurozóně opět vzrostla

29.4.2011 14:56   |  

Růst spotřebitelských cen v zemích platících eurem v dubnu zrychlil na 2,8 procenta. Oproti březnu se číslo zvýšilo o desetinu procentního bodu. Vyplývá to z údajů Eurostatu. Ceny rostou nejrychleji od října 2008 a podobně jako v uplynulých měsících o něco rychleji, než předpokládali ekonomové.

Číslo se opět vzdálilo cíli Evropské centrální banky, která chce inflaci držet pod dvěma procenty. Meziroční nárůst způsobily mimo jiné rostoucí ceny nerostných surovin a elektrické energie. To vytváří tlak na evropské centrální bankéře, aby dále zvyšovali základní úrokovou sazbu.

Podle průzkumu agentury Reuters z celkově 74 oslovených ekonomů 44 očekává, že ji ECB opět zvýší v červnu. Na konci letoška by se přitom základní úroková sazba měla dostat na 1,75 procenta, měla by tedy být o 0,75 procentního bodu vyšší než na začátku roku.

„Dokážu si představit, že někteří hráči na trhu budou předpokládat, že Evropská centrální banka zvýší sazby dříve. My jsme od začátku očekávali, že se tak stane v červnu, trh si stále myslí, že v červenci. Předpokládám, že se ale všeobecný názor nyní přikloní spíše k červnu,“ komentoval to pro Reuters Piet Lammens z belgické finanční skupiny KBC.

Naposledy Evropská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 1,25 procenta na začátku dubna. Ukončila tím období rekordně uvolněné měnové politiky vynucené finanční krizí a ekonomickým propadem minulých let. Prvním zvýšením úroků v eurozóně od července 2008 ECB zasáhla proti růstu inflačních tlaků v důsledku prudkého zdražování cen komodit.

Autor: čtk, vrb

Komentáře

Čtěte také

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Šašek provokuje: Přidat učitelům? Jistě, ale také přidat práci

Vláda včera schválila zvýšení platů učitelům, čímž splnila to, oč se snaží nejvíce – nahnat si před nadcházejícími volbami preference. K tomu jí můžeme všichni pogratulovat stejně… více

Mobilní web