Mírné zdražení. Banky mění investiční ceníky

Česká spořitelna nedávno přišla s novým ceníkem za vedení cenných papírů. Výrazně ho zjednudušila. Přestože ale letos v březnu u některých položek šla s cenami dolů, už od července se chystá obchody u vybraných cenných papírů mírně zdražit. V posledních několika měsících měnily ceník i další banky. Například Komerční banka.

 peníze, koruny
24.5.2013 14:32   |  

Důvodem pro změnu je podle vyjádření finančních domů zejména to, že hodlají být klientsky přívětivější anebo novinkou zohledňují situaci na trhu. Zisky z obchodování se vzhledem k situaci na trzích tenčí, navíc investoři šetří, a tak klesají i výdělky zprostředkovatelů. Pro banky se tak stávává investiční bankovnictví, zejména pokud jde o malé objemy, méně zajímavým. Například klienti Komerční banky zaplatí za burzovní obchod s akciemi v hodnotě sto tisíc korun od prosince loňského roku 900 korun namísto původních 850 korun. Naopak pokud by obchodovali s cennými papíry v hodnotě půl milionu korun, pak ušetří oproti původnímu ceníku několik set korun.

Centrální depozitář

Vznik Centrálního depozitáře cenných papírů (CDCP) v červenci 2010 přinesl do cen za vedení cenných papírů velkou revoluci, neboť CDCP nahradil Středisko cenných papírů, které do té doby evidovalo veškeré cenné papíry v České republice. Přístup k datům CDCP mají mnozí majitelé cenných papírů povolen výhradně přes účastníky CDCP, kterým jsou například obchodníci s cennými papíry či zmíněné banky. Právě banky byly v minulosti kritizovány, že si k cenám depozitáře připočítavájí vysoké marže, čímž služby CDCP prodražují. Porovnat ceny depozitáře s cenami bank ale lze jen těžko. Jednotlivé položky se totiž liší názvem ale i tím, co zahrnují.

Situaci ale může dokreslit chování některých firem, které například coby emitenti mají přímý přistup do centrálního depozitáře a nemusí využívat banky jako zprostředkovatele. Zde už totiž ceny porovnat lze. Pokud emitent nevyužije banku a sám si zaregistruje emisi u CDCP, výrazně ušetří. Přesně to udělala například společnost Arca Capital. „Pokud by emitenti stejnou službu realizovali přes banky, tak by cena byla řádově jiná. Namísto tisíců desetitisíce korun,“ poznamenal předseda představenstva a výkonný ředitel Arca Capital Pavel Makovec.


Také čtěte:

Anonymní akcie: Prošla mírnější verze

Poslanci schválili zákon omezující anonymní akcie


Autor: Petra Pelantová, Euro

Komentáře

Čtěte také

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Biden varuje Evropu před rozšířením plynovodu Nord Stream

Americký viceprezident Joe Biden varoval Evropskou unií před výstavbou další větve plynovodu Nord Stream, přivádějící plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. "Vypadá to… více

Mobilní web